Po jesennom zarybnení našich vôd sa trnavský rybári už iste nevedeli dočkať, aby si ulovili vlastnoručne  aspoň jedného kapríka na vianočný stôl.

cifer_01Fotografia je z Cífera po otvorení vody po zarybnení.

Voda v Cíferi je plytká a zamŕza medzi prvými!
Matka príroda nás aj tento krát poriadne zaskočila. Našich rybárov, podobne ako našich cestárov prekvapil rýchli nástup zimy a ľadoví mužíci sa postarali o naše uzatvorené vody. Schovali násadu kapríkov pod ľadový pancier a vyzerá to tak, že sa k nim dostaneme asi až na jar. Priehrady nadobro zamrzli.

parna_z2parna_z19.12.2012 som bol pozrieť na Parnej v Kamenáči. Perfektne zamrznutá voda aj vývar.

Objavil som tam pána, ktorý sekerou rúbal do ľadu. Chcel som ho okríknuť „ u nás je na dierkach zakázané loviť !!!“ Avšak pod perfektnou červenou štrikovanou pokrývkou hlavy, ktorú mu iste uplietla babka som spoznal vedúceho trnavských otužilcov. Už počas jesene sa mi niekoľkokrát motali okolo plaváka, ako sa postupne chodili otužovať.

parna_z4parna_z3A teraz pri teplote vody 0.9 °C (hrúbka ľadu 8 cm) si dali zraz na spoločné kúpanie. Nám končí a im začína tá pravá sezóna. Veru patril im môj obdiv. Trnavskí bíli medvedi pred kúpaním popíjali akúsi tekutinu – mal som silné podozrenie, že je to nemrznúca zmes do ostrekovačov. Ale bol to len nejaký posilovač pre prizerajúcich a ich obdivovateľov. Mňa by do takej vody nedostal nik  – ani keby mi sľúbil za takýto pobyt v kriogénnej komore tú najlepšiu deličku sveta!
A to vraj budú chodiť na toto miestečko pravidelne každú nedeľu o 15,00 hod. až do jari.  Fandím im a teším sa, že o prevetranie splavu bude počas zimy postarané.

rameno_02Deň predtým – 8.12 sme boli na posledných pretekov v Piešťanoch na Obtokovom ramene Váhu. Voda ktorá nezamŕza počas celej zimy – hádam len ozaj na krátku dobu pri extrémoch pod – 25. Ale lovil som tu už aj pri takejto teplote. Ale to je ozaj už len pre veľmi silné rybárske nátury. A preto  slepo závidím, že Piešťanci majú možnosť rybárčiť na tomto mieste počas celého roku. Vyviera tu niekoľko teplých liečivých prameňov, čerpá sa tu liečivé bahno pre Piešťanské kúpele a isto aj ryby z tejto vody majú liečivú moc.

rameno_01Rybárčenie má svoje neodškriepiteľné liečivé účinky hlavne na psychiku (ak máte v poriadku všetky potrebné doklady) a nakoľko deň strávený na rybách sa do dĺžky života nepočíta – Piešťanci môžu mať o veľké množstvo vychádzok k vode v zime viac a tento čas im slepo závidím a vôbec sa za to nehanbím!

Prajem všetkým rybárom mnoho darčekov pod stromčekom, príjemné prežitie sviatkov a do  novej sezóny 2013  veľa dní strávených pri vode a samozrejme aj pekných úlovkov!

Peter Ardan