Torzo skalných účkarov sa zišlo na brehoch veľmi peknej vodnej nádrže Čerenec. Miestna organizácia vo Vrbovom prichýlila naraz v jednom termíne ako plavačkárov tak aj feedristov. Výhodou tejto nádrže je dobrý prístup autom k vode  – cesta je  takmer okolo celej nádrže. Zároveň je tu veľmi dobrá a hlavne bohatá obsádka rýb. Organizátori sľubovali bohaté úlovky, takže mladí pretekári sa mali na čo tešiť.cer_01_treningV piatok bol nepovinný tréning, ktorého sa zúčastnilo len pár skalných. Nie všetkým školopovinným sa podarilo vybaviť si voľno! Tí čo prišli však nebanovali. Hlavnými  lovenými  rybami mali byť pleskáče a plotice + bonusovka kapor. Hĺbka vody na vzdialenosť 10 metrov od brehu sa pohybovala od 50 do 70 cm. Ako sa však na tréningu ukázalo – miestnym kapríkom ani plytká voda nebránila prísť sa napapať k bohato prestretému stolu , ktorí pretekári kvalitným kŕmením ponúkali.

cer_02_treningcer_03_treningMiestny rybársky hospodár sa prišiel pozrieť, ako sa mladým darí. A veru mali úsmev od ucha k uchu, keď videli to množstvo kapríkov na jemných udiciach. Šetrné zaobchádzanie s rybami bolo samozrejmosťou !
Sem tam sa podaril aj pstruh dúhový, ktorému sa v tejto vode celkom dobre darí. Prekvapením bol nástup pekných bojovných kapríkov vo veľkostiach od 1 do dvoch kilov. Bonusom bol kaprík 50+.
Bol však aj zopár takých rýb, ktoré nebrali ohľad na jemné deličky a preverili rozťažnosť gúm do maxima a víťazili KO nad mladými pretekármi. V poslednú hodinu trvania tréningu už toho mali poniektorí dosť a začali šanovať ruky na prvý pretek v sobotu. Ale aspoň sa preverili pripravené systémy a použité priemery gúm. O piatej všetci zabalili a tešili sa na sobotňajší otvárací pretek tohto roku. Počasie malo byť fajn, ryby komunikovali, krmivo šmakovalo, takže nič nebránilo užiť si rybačky!

cer_04_treningRáno o 8,00 prebehlo tradičné uvítanie, nástup a losovanie. Gabo si vylosoval 3. Približne v mieste kde sme trénovali. Všetci boli akýsi rýchli v príprave a svoje fidlátka poskladali v predstihu. Takže v predstihu sa odštartoval aj začiatok pretekov.
Netrpezlivo všetci naládovali krmivo do vody, iba Gabo všetko vyvozil v kelímku. Krmivo sme trochu viacej posunuli do kaprova pridaním väčšieho množstva  mletej kukurice, kukuričného šrotu a naklíčenej repky. Nech si kapríci pošmáknu!  Hneď na prvé položenie sa ozval kaprík, potom zopár pleskáčov a do konca preteku zväčša kapríci. Podarili sa aj traja pekný pstruhy – ktorý sa ihneď púšťali. Zbytočne brali čas a váhu z celkového úlovku. Zo  päť kapríkov si nechcelo dať vôbec povedať , nespolupracovalo, nedalo sa ani otočiť a po vytiahnutí  amortizačnej gumy do maxima sa vyrezalo. Takýchto mali za pretek na palici všetci.

cer_05_pretek

cer_07_pretekV druhom sektore kde bojovali  z U18  Pethoová Erika hodinu držala kapríka na vztýčenej deličke a nakoniec sa rozhodla a utrhla ho z gumy rukou. Stratila veľa času a to sa podpísalo na jej výsledku.

cer_08_pretekVedľa nás malý Jakub Lipka sa tiež celkom pekne rozbehol. Kapríci mu išli ako zo škôlky. Vyzeralo to, že tento krát uloví váhu rýb väčšiu ako sám váži. A skoro sa mu to v prvom kole aj podarilo.

cer_06_pretekNa poste č.1 bol Patrik Gargalík, ktorí doslova exceloval a lovil v podstate neustále, aj keď prvú hodinu mal trochu slabšiu. Tipovali sme ho na víťaza prvého kola, čo sa neskôr pri vážení aj potvrdilo!(42 860)

cer_09_pretekVedľa neho lovil z Hlohovca Pavol Bartošík, ktorý mal trochu technické problémy , ( zabudol doma sieťku) nemal náhradné topsety a dlho trvalo pokým sa dostal do tempa podľa rád majstra Ottingera. Ale nakoniec nalovil skoro 21 kilov.cer_10_pretekMalý Rasťo Dudr lovil v pomerne plytkej vode, ale aj tak jemná rybačka a precízne zdolávanie podľa rád Rasťa seniora mu pomohla a váha ulovených  kapríkov bola len tesne pod 20 kilov.
Po zvážení prvého kola –boli všetci nadšení z množstva úlovkov a dosiahnutých váh. Aj keď to zo začiatku mala byť rybačka o pleskáčoch – vyhrali nad nimi kapríci. Na nedeľňajší pretek všetci čo to vylepšia a môžeme očakávať ešte väčšie váhy.
Druhý deň, ako sme prichádzali k priehrade som Gabovi naordinoval, že musí dobre nielen zalosovať , ale aj zachytať. Nedostatky v technike zdolávania veľkých kaprov  sme hádam v prvom kole už odstránili a druhé kolo sa treba naplno prejaviť. Nakoniec mu šťastena priala a ostala mu jednotka.
Krmivo sme po včerajšom výsledku ešte trochu doladili a tak som čakal či sa Gabo riadne rozbehne. Znovu navozil krmivo a potom už poväčšine po každej piatej rybe dokrmoval partiklom.

cer_11_pretekKedy som pozrel doľava na celé štartovné pole – všetci skoro neustále zdolávali rybu. 15 % času sa čakalo na záber, 85% trvalo samotné zdolávanie.  Rozhodujúce však bolo, kto uloví rýchlo za sebou zo päť kapríkov a nepletú sa mu medzi ne malé pleskáčiky.  Sem tam bol aj pekný pleskáč – okolo kila.

cer_12_pretekOdhadnúť počas preteku, kto je na tom najlepšie sa vôbec nedalo. Gabo išiel celkoom dobre a zdolával kapríkov pomerne rýchlo. Posledných päť minú som mu nakázal uloviť 2 akékoľvek ryby. Prvú mal ihneď, a druhú v poslednej minúte. Nedával ju do podberáka ale dvihol celú deličku kolmo hore a pleskáčik plápolal nad jeho hlavou vo výške 6 metrov. Nakoniec stihol položiť rybku do vody, normálne oddeliť a podobrať podberákom. Že sa jednalo o najdôležitejšie rybky sme zistili pri vážení.

cer_13_pretekJeho úlovkovú sieťku sme traja vyťahovali zvody a mali čo  robiť – váha sa nakoniec ustálila na čísle a 43 250  gramov.

cer_14_pretekNeostávalo mi iné len mu potriasť rukou za predvedený výkon. V duchu som mu aj závidel. Mne sa za celú rybársku kariéru nepodarilo zúčastniť sa takých pretekov, kde by som prekonal 40 kilovú hranicu. V týchto pretekoch sa dokonca hneď dvaja dostali cez túto hranicu! Patrikovi i Gabovi patrí za takýto mimoriadny športový výkon na 10 metrovej deličke určite pochvala.
Väčšina pretekárov sa dostala po súčte úlovku za dva preteky na číslo väčšie, ako bola ich osobná váha.

cer_15_pretekcer_18_pretekJakub Lipka si ešte stihol uloviť aj svoju zlatú rybku – pekného koy kapríka. Čo si prial aby mu splnila nám nepovedal.

cer_16_pretekV kategórii do 14 rokov sa umiestnili:

1.miesto – Gabriel Vajsábel súč. um. 3, cips body – 77 580 gramov

2. miesto Patrik Gargalík súč. um. 3, cips body – 76 810 gramov

3. miesto Jakub Lipka súč. um 6, cips body  – 50 250 gramov

cer_17_pretek

V kategórii do 18 rokov sa umiestnili:

1. miesto Lauko Miroslav, súč. um. 4, cips body 51 280

2. miesto Viliam Kašinský, súč. um. 5, cips body 44 410

3. miesto Erika Pethoová, súč. um. 7, cips body 18 315

Spoločný nástup a vyhodnotenie bol už len čerešničkou na dorte tohto mimoriadne úspešného preteku bohatom na úlovky. Všetci boli maximálne spokojní a tí čo sa nezúčastnili môžu len tíško závidieť.  Ďalšie kolo bude pravdepodobne už za mesiac v Šulekove pri Hlohovci. Netreba sa báť prísť niečo sa naučiť a prežiť pekné dni plné napätia a kamarátstva. Pozývame aj nových záujemcov. Čím viac  – tým lepšie. Len sa treba včas prihlásiť  – kontakty sú na stránke SRZ RADA Žilina –vedúca sekcie LRU plávaná pani Pavelková.
Spýtal som sa pána Gargalíka ako celý pretek Paťo zvládal:
Čo sa týka Patrika zvládal to v pohode s chladnou hlavou a zdokonalil sa v zdolávaní kapríkov na deličku, za čo ho pochválili viacerí, ktorí toho už pri vode a na pretekoch videli dosť, čomu sme veľmi radi. Prežili sme tu zas pár pekných dní v prekrásnom prostredí na brehu veľmi peknej vodnej nádrže v kruhu ľudí, ktorých spája obrovská láska k prírode, k vode a hlavne k rybám. Kiež by takýchto dní bolo viacej…..

Spáchal Ardan