Kapitola II.

4. – Otázka – „Aké technické doplnky potrebujeme?“  V tejto časti prípravy, keď sa už máme vybraný konkrétny druh komerčného krmiva a rozhodneme sa jeho príprave venovať patričnú pozornosť, nezaobídeme sa bez poriadneho vedra a sita na pretlačenie krmiva.

nadoby01Môžeme si toto všetko zakúpiť v rybárskom obchode ako originálnu súpravu. Za tie roky  prípravy krmiva pri vode sa mi veľmi osvedčila súprava : vedro 17 litrový objem, vo vnútri so značkami objemu, spolu s 5 litrovým  lavórom a vrchnákom. Plus okrúhle sito s poriadnym uchytením, ktoré pasuje na vedro i na lavór. sito

Výhodou takéhoto setu je, že ak idete k vode, všetko potrebné si naložíte do vedra (krmivo, strúhanku, zabarený šrot, arómy ), drobnosti do lavóra (konzervy kukuričky, krabičku s kosťákmi ) a v jednej ruke všetko spolu ľahko prenesiete od auta k vyhliadnutému miestu na lov. Aj počas prepravy v aute to má svoje výhody. Správnym uložením vecí v aute si počas prepravy ochránite interiér auta. Naspäť si zasa pohodlne odveziete úlovok ( „ak sa pošťastí“ ). Dobré je zaobstarať si aj malú plechovú záhradkársku lopatku a umelohmotnú nádobku s rozprašovačom.fixirka

Nemusí byť nejaká špeciálna, stačí dôkladne vyčistená 0,5 litrová nádobka po vyprázdnení prípravku na čistenie okien.  Sú to drobnosti,  ale veľa v konečnom dôsledku pomôžu.
5. – Otázka  „Ako správne miešať krmivo?“ Poďme teraz k priamemu miešaniu krmiva. Ideme miešať ťažšie kaprové krmivo, ktoré budeme na vybrané miesto lovu hádzať rukou, alebo strieľať prakom.
* Poobzeráme sa po brehu alebo v blízkom okolí po nejakej hline – najlepší je čerstvý krtinec čo najtmavšej farby. Krtkovia za nás odvedú najhoršiu časť práce“ nakypria hlinu“. Tam kde sa nachádzajú krtkovia, tam je hlina čistá, bez nejakých chemikálií. Ak je krtinec čerstvý je to super – má tu správnu vlhkosť a môžeme ho po preosiatí priamo použiť do krmiva. Ak je suchý, tak ho preosejeme hlinu cez sito do pomocnej nádoby (lavóra alebo na vrchnák vedra) a rozprašovačom pokropíme vodou, premiešame a necháme vsiaknuť vlhkosť do hliny. Prípadne ešte raz preženieme hlinu cez sito. Nesmieme z hliny urobiť blato! (Ak to však nechceme urobiť zámerne!)
* Do vedra si nasypeme 1kg kaprového krmiva, pridáme chlebovú strúhanku (0,5 – 1 kg), premiešame a postupným pridávaním zabareného kukuričného šrotu ( cca 0,5 kg) premiešavame vo vedre dokiaľ nemáme krmivo primerane navlhčené. Ak nestačí voda, ktorú obsahuje zabarený šrot pridáme vodu z revíru na ktorý ideme loviť.  Snažíme sa miešaním docieliť zmes, ktorá neobsahuje zlepené grče krmiva, ale musí sa pekne rozpadať a zároveň z nej vyskúšame urobiť guľu, ktorá by sa mala dať opätovne medzi prstami rozdrobiť. Pretlačíme cez sito a pridáme hlinu. ( 1-2 kg navlhčenej hliny) Zľahka vo vedre premiešame. Základ máme hotový!
* Fajčiari môžu použiť pri miešaní krmiva igelitové rukavičky používané  v obchodných domoch pri predaji chleba a pečiva – možno sa to zdá niekomu smiešne,  ale použitím jedno rázových rukavičiek sa zabráni prenosu pachu rúk fajčiarov do krmiva. Fajčiari sú na smrad zvyknutý, ale ryby na decht asi nie. Aj keď kamarát rozprával, že ulovil kapra aj na špaka z cigarety, ktorý napichol zo švandy na háčik! Ja by som sa na túto historku moc nespoliehal! Na osievanie hliny a pretláčanie krmiva je dobré použiť aj nové kožené pracovné rukavice

rukavica (dostať ich za lacný peniaz na pumpách alebo v domácich potrebách). Výhodné sú preto, že môžete razantnejšie pretláčať aj prevlhčené krmivo a nezoderiete si citlivú pokožku na končekoch prstov. Pri staršom site sa môže uvoľniť nejaký drôtik na okraji sita a je zákon schválnosti,  že aj keď bude uvoľnený čo len jediný, určite si tento drôt pichnete do prsta a práve do takého, ktorý najviac potrebujete! Takže …ja som z bezpečnostného hľadiska viacej za používanie kožených pracovných rukavíc.
* Po záverečnom pretlačení krmiva môžeme pre kapra pridať ďalšie pochúťky, ktoré nám nielen zväčšia objem, ale aj udržia ryby dlhšie na našom lovnom mieste. Klasikou je pridanie partiklu – t.j. kukuričky z plechovky, alebo uvarené žito, repku olejnú, varený hrach … podľa toho, čo má rybár možnosť si zohnať.
* Partikel pridávame postupne – vždy len v takom množstve, aby sa ešte dala urobiť stlačením guľa veľkosti pomaranča a pri hádzaní sa nám nerozletela vo vzduchu.
* Práškový posilovač (vôňu )dávame tiež až nakoniec. Poprášime ním povrch krmiva, zľahka prehrabneme vrchnú 2 cm vrstvu krmiva a  vyrobíme 2 – 3 návnadové gule. Znovu poprášime a tento postup opakujeme.
* Ak nám krmivo trochu vyschlo a nedajú sa dobre vytvarovať gule, alebo sa počas letu rozpadnú vezmeme nádobku s rozprašovačom a zľahka postriekame povrch – prehrabneme krmivo a znovu postriekame. Počas horúcich dní zabránime vysychaniu krmiva ak prestrieme na povrch mokrú handru. Nie je moc vhodné uzatvárať pripravené krmivo vrchnákom. Ak obsahuje sladké prísady, dokáže pri 30 stupňoch skysnúť aj za hodinu! Vrchnákom prikývame krmivo za dažďa, aby nám dažďová voda príliš nezmáčala krmivo.

************************************
Pokračovanie nabudúce v ďalšej časti …….. 3. Kapitolou
************************************