III. kapitola

Teraz niekoľko úvah o výbere toho správneho času a miesta na lov kapra.

*Prvým predpokladom aspoň trochu úspešného lovu je urobiť správny výber miesta z ktorého budeme loviť.  Na našich priehradách ako je Suchá, Boleráz, Buková hrá významnú úlohu pri braní rýb vietor. Vietor svojou silou rozprúdi aj stojatú vodu v priehrade. Vrchnú vrstvu vody spolu s unášanou potravou tlačí pred sebou. Po dosiahnutí brehu sa voda stočí dolu a spodná vrstva vody prúdi od brehu. Tu sa všetko usadzuje a na takéto miesto prídu aj ryby hľadať naplavenú potravu. Ideálne je, keď fúka vietor oproti vám, ale stačí aj zo strany. Hovorí sa, že vietor v chrbte vám odfúkne aj ryby. Preto je dobré,  ak si už počas cesty na priehradu všimneme smer vetra – podľa stromov pri ceste, ohnutej trávy. Ja keď idem na ryby sám – teda nie som dopredu dohodnutý s kamarátmi na nejakom konkrétnom mieste a žena sa ma spýta „že kam idem?“ Mojou odpoveďou poväčšine je:  „Kam ma vietor zaveje!“. Na lepší výber lokality vám poslúžia aj večerné správy o počasí, o smere a sile vetra i predpoveď na vývoj počasia na ďalšie dni. Tu je dobré pozorne počúvať Vilka, či bude počasie stabilné alebo premenlivé. Či má trend zlepšovať sa, alebo má prísť k výraznému zhoršeniu počasia. Ak má prísť k prudkému ochladeniu a vy sa aj tak rozhodnete ísť na ryby, tak manželke preventívne nakážte kúpiť kuracie mäso, alebo bravčovinu. Šanca, že pripraví na večeru vami uloveného kapríka je vtedy veľmi malá!

max_hl_boleraz* Druhým predpokladom je poznať tvar a charakter dna.  Jeho profil, prehĺbené miesta na priehrade. Aj to, či je dno priehrady štrkové, pieskové, alebo dno tvorí čistý vymytý íl, alebo je na dne hrubá vrstva jemného bahna. Potrebné informácie sa dajú získať poväčšine na jar, keď je priehrada spustená na minimálnu hladinu. Miestami voda ustúpi aj 50 metrov a poodhalí tajomstvá v letných mesiacoch zaplavené. Pri love na feeder, plávanú alebo bežným spôsobom na položenú je to maximálna vzdialenosť na ktorú lovíme.

min_hlad_bol01Na vylepšenie  svojej úspešnosti v love kapra treba obetovať čas a vybrať sa na svoje obľúbené miesta lovu aj pri takýchto nízkych hladinách. Vtedy až zistíme, kde a prečo sme počas lovu v lete zachytávali.  Prečo susedný rybár chytával vždy viac ako ja. Nezaškodí, keď si urobíme aj zopár digitálnych fotografií a doma v počítači si terén skrytý v lete pod vodou môžeme kedykoľvek znovu naštudovať. Profily dna sa podstatnejšie a rýchlejšie menia na riekach, priehrady len veľmi málo menia svoj charakter dna. Poväčšine trvá aj niekoľko rokov než sa nejaká priehlbina na dne priehrady trochu zanesie, prípadne sa naplaví nejaká drobná vyvýšenina.

ZÁVER

Jednoduchý  kaprový základ:

Nahrubo zošrotovanú  kukuricu si osejeme na kuchynskom site na špagety – otvory cca 1 -2 mm. Hrubé častice kukurice – zlomky zrniek (cca 0,5 kg) + 100 g konopného semiačka (repku olejnú) dáme do hrnca s vodou  a pridáme 1-2 vanilkové cukry a necháme spolu povariť cca 20 minút, pokiaľ sa kukurica i konope neuvarí. Scedíme a scedeným vývarom zabaríme v druhej nádobe jemnú časť preosiateho kukuričného šrotu(0,5 kg). Šrot vsiakne do seba vôňu vanilky i konope. Je to pre kaprov neodolateľná kombinácia. Pri varení takéhoto základu môžeme použiť aj ďalšie druhy šrotov. Dôležité je aby bol dostatočne na hrubo zošrotovaný.

* Ak by sme šrot nerozdelili na hrubú a jemnú časť a varili všetko spolu, vznikla by poriadne lepivá kaša.

* Lepivosť sa dá znížiť, ak zabarený jemný šrot prepláchneme v jemnom site studenou vodou.

*Takto uvarený a vychladnutý šrot si zoberieme k vode a použijeme ho ako základ. Tento základ si môžeme uvariť aj deň dva dopredu. Uskladníme ho v chladničke. Pred odchodom na ryby si len odoberieme potrebné množstvo. Ak zistíme, že všetko neminieme môžeme si spraviť menšie balíčky a dáme zamraziť.  

* Pri vode si hrubšie kaprové krmivo a strúhanku (najlepšie chlebovú) dobre spolu nasucho zamiešame. Pridáme uvarené hrubé zlomky a zabarenú jemnú časť a ak treba aj vodu. Dobre premiešame, pretlačíme cez sito, doplníme hlinou….

* Množstvo ďalšieho partiklu pridávame podľa uváženie – koľko je krmivo ešte schopné pojať partiklu tak, aby sa dalo krmivo nahádzať rukou. Alebo môžeme prakom počas lovu partikel priamo nastrelovať prakom v pravidelných intervaloch na lovné miesto a tak si udržiavať kaprov na mieste.

* Vyskúšame, či sa dajú dobre tvarovať kŕmne gule. Vyrobíme si jednu a hneď ju aj medzi prstami rozdrobíme. Správne pripravená zmes by sa mala dať spätne rozdroliť na pôvodnú konzistenciu.

* Na našich vodách sú ryby zvyknuté na dopad krmiva na hladinu a reagujú aj na zvuk dopadu krmiva, alebo cupotaniu partiklu o vodnú hladinu.

kapor_01

Posledná a najdôležitejšia zásada lovu kapra:

Lovíme zásadne na takú vzdialenosť, na akú sme schopný čo najpresnejšie dopraviť nami pripravené krmivo, dostreliť partikel a dohodiť a udržať na zakŕmenom mieste našu udicu a zaregistrovať na udici záber.

Na záver tejto trilógii treba povedať, že lov kaprov na našich vodách má svoje špecifiká. Dá sa použiť veľa účinných spôsobov a zdalo by sa, že všetko je vymyslené a technicky dotiahnuté tak, že niet už čo vylepšiť do budúcna. Každý rybár si má možnosť vybrať spôsob lovu a jeho jednotlivé finesy, ktoré sú mu blízke, ale správnou prípravu návnady je možné kvalitu lovu ešte o nejaký ten level posunúť. Na túto tému by sa dal napísať seriál dlhý ako ŠEHEREZÁDA a preto v budúcnosti, ak na niečo rozumné prídem sa rád s vami o to podelím.

S pozdravom: Petrov zdar a mnoho pekných úlovkov praje – Ardan

Poznámka: Množstvo dobrých nápadov a rád ohľadne výroby ľudových vnadiacich zmesí a návnad je aj na mrk.cz, vrelo doporučujem pozrieť!.