Je za nami polovica prázdnin a dovoleniek. Nie vždy je na rybačku ten správny deň – správna konštelácia, vhodné prírodné podmienky. Veď tento rok si robí počasie ozaj čo chce a tých správnych rybárskych je ozaj málo. Radi by sme prišli na naše vody a tých málo hodín, ktoré môžeme venovať svojmu koníčku si vychutnali  do poslednej minúty pohľadom na čistú vodu – a prírodu okolo!such01

Máme pekné rybárske revíry – každý si vyberá na brehu pre seba to správne miesto. Niekomu stačí pár metrov od parkoviska, aby všetky svoje prepotrebné rybárske drobnôstky  potrebné k úspešnému rybolovu nemusel vláčiť ďaleko! Niekto chce byť v nejakom kúte našej priehrady sám – ďalej od všetkých. Avšak nie všade sa dá dostať autom a je potrebné všetko ponosiť na vlastných pleciach. To isté platí aj pre svoje občerstvenie! Nikto nechce byť hladný a smädný. Sme moderný a čistotný národ – ktorý si potrpí na hygienu, kvalitné potraviny, čistú vodu, rôzne nápoje si prinesieme aj k vode.  Konzumácia nám mnohým nerobí žiadne problémy – pri vode človeku viacej chutí aj jesť a piť. Čerstvý vzduch robí svoje. Nechcem týmto príspevkom hádzať všetkých do jedného mecha, ale malo by nám záležať na tom, aby brehy a miestečka našich obľúbených rybárskych výprav aj po ukončený rybolovu ostali čisté.

such02such03such04such05

Sme ochotný preto, aby sme mali všetko potrebné pri vode navláčiť  niekedy aj viac ako dokážeme skonzumovať – sú to celé kilogramy! Avšak prázdne obaly, ktoré v podstate tvoria len zlomok váhy a objemu, už nie sú poniektorí ochotní odviesť naspäť domov – a pred domom alebo činžiakom vhodiť do kontajnera.  Separovaný zber je dnes už samozrejmosťou – veď sa dá získať späť z odpadu nejaká surovina alebo aj energia, ktorú všetci k svojmu životu potrebujeme. Čím viacej odpadu odnesiete tam, kde sa dá recyklovať alebo ekologicky zlikvidovať, tým menej peňazí z vlastného vrecka vydáte za služby spojené s udržaním si svojho životného štandardu!  Čím viacej peňazí vydá naša miestna organizácia na upratovanie brehov našich rybárskych revírov o to menej bude na nákup a rýb a zabezpečenie zarybnenia – pre nás lovcov.

Príroda si síce v mnohých prípadoch pomôže – ale recyklovať  jej trvá niekoľko desaťročí  a tu je namieste našej prírode pomôcť. Je to veľmi jednoduché – stačí, keď si každý, čo si k vode donesie  aj zobral so sebou!!!

Rybárska stráž a pomocník rybárskeho hospodára: Ardan