17.5.2014 – KAMENÁČ CUP – Detské rybárske preteky – spôsob lovu na plávanú na revíry 2050 Parná nad splavom v Kamenáči.
Klub LRU v spolupráci s MsO SRZ Trnava usporiadal pre rybársky dorast akciu na spopularizovanie tohto odvetvia v športovom rybolPARNA_burka2014ove.
Akcia bola dostatočne dlho propagovaná na internetovej stránke, plagátmi v rybárskych predajniach i na veľkých otváracích pretekoch v Suchej. Ako jeden z hlavných organizátorov tohto podujatia som mal pocit, že by sa to konečne mohlo podariť a 20 vykosených miest na brehu Parnej  sa zaplnia. Obetavo lovné miesta  vykosil pákamcup_001n Vajsábel, za čo má odo mňa veľké poďakovanie.

Počasie bolo po celý týždeň veľmi nepríjemné s dažďom, veterno a chladno. Ja som pevne veril, že v sobotu bude pekne a počasie sa umúdri!  Pripravené boli pekné poháre, diplomy pre každého účastníka a veľa cien, ktorými prispeli sponzorsky všetky predajne v Trnave. Telefonicky sa dopredu prihlásili 3 účastníci z Hlohovca, jeden zo Šelpíc a jeden z Piešťan.  Z domácich skalných to boli Gabriel Vajsábel a Matej Izakovič, ktorí sa plavačkarine venujú už dlhšiu dobu.
Veril som do poslednej sekundy pri prezentácii ráno pri stavidle, že prídu aj ďalší z 300 člennej členskej základne mladých rybárov z Trnavskej organizácie. Ale do doby  ukončenia prezentácie nik! A to som osobne popozýval mnoho našich členov aj s deťmi, ktorí aj prisľúbili účasť na tomto finančne ozaj nenáročnom podujatí. Svoju úlohu určite zohralo veľmi nepriaznivé počasie počas celého týždňa, ale asi aj fakt, že konečne v sobkamcup_003otu ráno sa vyčasilo a všetci sa vyhrnuli nkamcup_008a priehrady loviť kaprov a nejakého zamraziť.
Ale mne s Petrom Mišom, ktorí sme celú akciu boli rozhodnutí  zrealizovať to nevadilo – aj keď mrzelo, že viacej detí príde zo susedných organizácií ako z našej vlastnej. Vytýčený program a cieľ sme spolu začali napĺňať navzdory všetkým negatívnym okolnostiam. Deťom sme na úvod vysvetlili pravidlá a vylosovali si svoje posty.
Netrpezlivo sa po losovaní vydali na svoje miestečko na brehu Parnej. Bol som presvedčený,  že sa niečo uloví – veď s Petrom sme tu tento rok odsedeli už niekoľko desiatok vychádzok a v poslednom období tu bola rybačka jedna báseň.  Prechádzajúc medzi účastníkmi sme sa obaja snažili vysvetliť aké ryby sa tu nachádzajú, čo majú najradšej, alebo ako ich čo najjednoduchšie okabátiť aby nejaké skončili na háčiku!
Na povel kŕmenie  a potom signál na lov – zahájili chlapci „lov!“.  Aj keď bolo príjemné počasie, sem tam trochu pofúklo, na plaváčikoch nebolo vidieť žiadnu aktivitu rýb.

Po prvej hodine boli všetci bez ryby.  Už som aj začínal mať obavy – ako odmením pri vyhodnotení snahu pretekárov, keď nič neulovia. Ale nakoniec sa moje obavy nenaplnili a okrem jedného, každý nkamcup_011ejakú tú rybku mal. Aj keď sa váhy úlovkov nepohybovali v kg ale v gramoch – poctivo všetci vydržali do konca.
V Poslednej päťminútovke mal Gabo šťastie a vyrval z vody piestika ako dlaň a o túto jednu rybku pobil Maťa.
Martin Lipka s Piešťan cepoval svojho syna na krátku deličku, ktorú držal v podstate prvý krát v živote ale poctivo ňou vydržal pracovať celý pretek.  Nestíhal zasekávať drobné zábery a hrozilo že skončí bez ryby, ale jednu mini zlatú nakoniec  udolal. Peter Václavek sa podujal robiť reportéra a skoro všetky ulovené rybky zdokumentoval. Všetky fotky v tomto článku sú jeho dielom, za čo má odo mňa veľké plus.kamcup_004
Od Bukovej sa začali poobede približovať hrozivé mraky a tak sme celý pretek o nejakých 20 minút skrátili, aby sme nemuseli robiť slávnostné vyhodnotenie cez dážď. S Mišom sme každú ulovenú rybičku poctivo zvážili a zostavili poradie. Gabo i Maťo ulovili na predchádzajúcich pretekoch na Chtelnici skoro 100 krát viac. Ale príroda sa niekedy okabátiť nedá a treba si vážiť každú ulovenú rybičku. Tých zopár rybičiek, ktorých hlava nebolela od neustálej zmeny tlaku, teploty  a vetra sme ulovili! Všetky sa bez ujmy na zdraví vrátili späť do vôd Parnej.
Decká pobalili a na parkovisku pri stavidle sme rozložili poháre pre prvých troch i ceny pre všetkýkamcup_014ch účastníkov. Pani Vajsáblová sa podujala vypísať Diplomy a mohol som začať odovzdávať ceny podľa váhy úlovku – na  tzv. CIPS body.  Len jeden zostal bez ulovenej ryby a dostal  cenu útechy .
Za výdrž pri tomto na úlovky veľmi slabom preteku som všetkým poďakoval. kamcup_016Všetci vyhrali! Pri lúčení ma potešili slová práve od mladého rybára, ktorý skončil posledný  -„že veľmi pekne ďakuje za to, že sa mohol zúčastniť na tomto preteku a cení si práve osobný darček šálku s logom klubu, ktorú si dá doma na poličku. Rozlúčili sme sa – a  pozval som ich na ďalšiu akciu – ktorej termín ešte spresníme ! Všetky podobné akcie pre deti sú propagované v dostatočnom časovom predstihu na internetovej stránke MsO SRZ Trnava, alebo stránke Klubu LRU Trnava. Treba vo vlastnom záujme  len trochu sledovať  internet a obetovať čas na spoločnú rybačku, prežiť pekné chvíle pri koníčku nazývanom „športový lov rýb!

kamcup_019 Pre tých, ktorí by si chceli základné praktické zručnosti na lov na plávanú trošku osvetliť  – dá sa dohodnúť a stretnúť sa  priamo pri vode. Nechcem nasilu presadzovať tento spôsob lovu – ale pri správnom zostrojení aj tej najjednoduchšej udici, akou je napríklad aj bič – dokáže dieťa uloviť množstvo rýb a nenudiť sa pri vode! A o to ide!
Petrov zdar!

Atmosféru vám priblížil: Ardan

Fotografie: Václavek