Na vodnej nádrži Dolné Dubové sa uskutočnil počas víkendu 1.-3.5.2015 už druhý ročník mimoriadne obľúbeného preteku Kaprársky maratón 2015. Organizátorom bola Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Trnave s hlavným sponzorom značkou Mivardi. Na priehrade súťažilo celkovo 18 dvojčlenných tímov pričom do bodovania sa zaratávali ryby (kapor a amur) s váhou nad 4kg. Pretek začína v piatok ráno o 6:00 a ukončuje sa v nedeľu o 12:00. Lov a vnadenie je povolené len s boilies a peletami, s ktorými je možné zakrmovať len pomocou rakiet alebo pomocou cobry. Hneď na úvodnom zraze vo štvrtok podvečer panuje výborná nálada a všetky tímy sa zdravo a priateľsky hecujú. Miesta sú vylosované a všetci zúčastnení sa rozpŕchli stavať svoje dočasné príbytky.
Piatok 6:00
Už od skorého rána panuje rušný pohyb na celej priehrade. Z diaľky je počuť zalievanie a mixovanie rôznych druhov boilies a peliet, predsa každý chce vyhrať a každý tím ide zo všetkých síl bojovať o cenné víťazstvo. Klaxón oznamuje začiatok preteku. Vzduchom začínajú svišťať desiatky vlascov a montáží. Nasleduje kŕmenie ktoré môže rozhodnúť o prípadnom úspechu či neúspechu každého tímu.
losovanie_01Ako sa predpokladalo, ryby sú po zime opatrné a tak sa prvá ryba preteku chytá na mieste číslo 4 až približne o 8:30. No poobede dostáva pretek už lepšie grády a kapríci sa začínajú vyťahovať po celej priehrade. Miesto číslo 4 si však udržiava svoj náskok z rána a tak až do večera dominuje. V tesnom závese za ním nasledujú pretekári na miestach číslo 12 a 2. Prichádza sa však sobota. vazenie_02Mierna zmena počasia s ochladením a zmenou smeru vetra aspoň trochu preberajú ryby z letargie a tak zaznamenávame úlovky už po celej priehrade. Väčšina tímov už ulovila aspoň jednu bodovanú rybu, no jeden tím sa rozbieha priam raketovo. Miesto číslo 1, teda koniec priehrady v najplytšej vode sa rozchytalo priam ukážkovo. Dve ryby s váhou cez 9kg ulovených v priebehu desiatich minút a k tomu ešte niekoľko kapríkov s váhou 4-5,5kg katapultujú tento tím na prvé miesto. Ďalšie tímy, ktorým sa doteraz tiež dobre darilo len neveriacky krútia s hlavami a snažia sa z plných síl dobehnúť rozbehnutú jednotku.
Sobotný večer – večer velikánov
nadherny_supinac_03Miesta 1, 2, 4, 12 a 17 pevne bojujú o popredné priečky pričom každú hodinu si vymieňajú svoje pozície, čo vnáša do pretekov veľkú rivalitu a poriadny náboj. V tom ale prichádza správa o najväčšom doteraz ulovenom kaprovi. Miesto číslo 13. Chalani z ZV Carp Team doteraz bez bodovanej ryby a teraz hneď prvá a aj najväčšia ryba s váhou 10,70kg. Rýchla fotka a natešený rybár púšťa kapra naspäť do vody. Neubehne však ani 20 minút a ďalšia správa o veľkej rybe. Tento krát miesto číslo 6 Moka Carp Team vyťahuje nádherného šupináča 11,22kg. Šťastný rybár Peťo Novák ihneď otvára šampanské a pozýva všetkých naokolo na pohárik. V tom ale ako blesk ďalšia správa! Miesto číslo 17 hlási taktiež veľkú rybu. Neskutočné, v priebehu jednej hodiny sú tri nádherné ryby vytiahnuté na breh. Mokošák Carp večerny_05Team na sedemnástke vyťahuje zo saku taktiež krásneho šupináča veľmi podobných rozmerov ako bol ten na šestke. To bude veľmi tesné! Váha sa pomaly zastavuje, až nakoniec pípne konečná váha. 11,15kg! Rozdiel 70g rozhoduje o doteraz najväčšej ulovenej rybe. Neuveriteľné!je_tam_07
Boj pokračuje do poslednej minúty!
V nedeľu sa rybári prebúdzajú do pomerne chladného májového rána. Občasné mrholenie však nikomu nevadí a boj pokračuje. Ryby sa vyťahujú takmer na celej priehrade. No prvé miesto je zrejme už rozhodnuté. Boj sa však pritvrdzuje na ďalších pozíciách, kde je situácia mimoriadne tesná a každá jedna ulovená ryba mieša poradie na pozíciách 2 až 5. Pretek sa neúprosne blíži ku koncu. Organizátori už pomaly pripravujú ceny, poháre a všetko potrebné pre vyhlásenie výsledkov. Tri minúty pred koncom však prichádza posledný záber na mieste číslo 4. Posledný kaprík prichádza so signálom o konci pretekov. Šupináč 4,95kg. Bude to ten rozhodujúci?večerny_06ferdo_04o_ceny
Všetky tímy sa stretávajú pred strážnym objektov, kde sa koná vyhlásenie pretekov. Napätie by sa dalo krájať nožom. Veď o celkovom druhom až piatom mieste mohla rozhodnúť len jedna či dve ryby. Ako sa ukazuje posledná ryba pretekov bola naozaj tá rozhodujúca! Takúto drámu by nenapísal ani ten najlepší spisovateľ. Konečné výsledky sú nasledovné:
1.miesto Speedbaits Šarkozi Peter, Šarkozi Karol – 102880 bodov
2.miesto Michal Šimkovič, Miroslav Haršányi – 55260 bodov
3.miesto Killers Baits Uhliarik Marián, Šulák Ondrej – 54570 bodov
Najväčšia ryba – Peter Novák MOKA Carp Team – kapor 11,22kg

vitazi_1_castivysledky

Mgr. Tomáš Dobrovodský
tajomník MsO SRZ Trnava