Klub športového rybolovu v spolupráci MO SRZ Trnava usporiadal už 14. Ročník tohto populárneho preteku dvojičiek v disciplíne plávaná – podľa pravidiel CIPS.  V roku 2014 bola úroveň hladiny počas mesiaca máj veľmi nízka a preto bol jeden ročník vynechaný – náhradný pretek sa uskutočnil  v Piešťanoch na kanály Váhu pri povodí Váhu. Tento rok bola voda na maxime a tak boli ideálne podmienky na zrealizovanie akcie.Okrem toho boli utvorené nové pravidlá – tzv. ATPi rebríček najlepších pretekárov v tejto disciplíne, ktorý pomôže pri výbere Slovenskej reprezentácie, ktorá by Slovensko mala reprezentovať na vrcholnom svetovom podujatí. Do bodovaných pretekov bol zaradený aj náš Trnavský pohár. Preto bol záujem pri registrácii veľmi slušný a trať sa na 95 % zaplnila. Je to zároveň aj prvý pretek v sezóne pre športových rybárov.
1.5. tu boli klasické gulášovky – O cenu Kapriprava_TPmeňolomu –  otvárací pretek jednotlivcov v love rýb udicou na otvorenie rybárskej sezóny v MsO SRZ Trnava. Po minulé roky tu bývala pravidelne účasť tak 180 – 200 rybárov a priehrada bola prakticky vždy zaplnená. Tento rok návrh z pléna na výročnej schôdze potvrdil režim na všetkých pretekov – CHYŤ A PUSŤ a to doslova. Všetky ryby sa len merali a ihneď púšťali späť. Zdá sa, že táto skutočnosť odradila mnohých tiež rybárov, ktorí sa neprišli zabaviť na začiatok Lovu kapra! Do 70 účastníkov sa predsa našlo a prišli si zasúťažiť o pripravené vecné ceny. Kto tam nebol – môže len banovať. Dobré počasie,príjemná atmosféra a  pekní kapríci, ktorí  išli ako zo škôlky. Aj na umiestnenie okolo 10-teho miesta potreboval  uloviť  súťažiaci 5 kapríkov v dĺžke nad 50 cm. Dôkaz toho, že tam rybka vo vode je! Zrazu sa nevyťahá všetka ryba naraz a niPilat_01ečo tam zostane aj na sezónu. Potvrdilo sa tak aj správnosť rozdelenia zarybňovania na jesenné a jarné!!!
Poďme však naspäť k pohárovému preteku – 3.5.2015. Podľa toho, čo sa ulovilo 1.5 a kapríci tam všetci zostali … som očakával enormné úlovky od špičkových pretekárov Slovenska. Očakával som nejaký rekord… hodne nad 30 kg za 4. Hodiny lovu rýchlymi  rukami tých najlepších. Ráno od 05,00 pri varení gulášu sme pozerali na krásnu oblohu s východom slnka a príjemnou teplotou. Proste ideál.
Postupne ako sa chýlilo k začiatku preteku – lovilo sa od 10,30 do 14,30 – kazilo sa počasie a mierny vetrík sa postupne menil na poriadne vetrisko s drobným dažďom . Nikto nereptal a snažil sa upraviť techniku tak,  aby bolo v sieťke nakoniec o čosi viac ako má susedný pretekár.
Naša trnavská dvojička  Lipka + Pilát mali pri losovaní šťastie a A5 + B19 boli veľmi dobré miesta. Dúfal som, že svojím výkonom potvrdia dobrý lós. Príprave v Červeníku venovali tomuto spôsobu lovu viacej vychádzok a mali to v ruke. Krmivo ladil Martin. Ušlo sa z neho aj mne. Ja som len doplnil tak liter varenej naklíčenej pšeničky a plechovku nakysnutej kukurice pre bukovských kapríkov.
Hlavnými lovenými  rybami boli  piest +pleskáč +plotica + bonusovka kapor.
V polovičke preteku boli karty poriadne zamiešané a ani zďaleka sa nedalo odhadnúť, kto by sa mohol objaviť na prvých priečkach. Dobre si viedli Považská bystrica i Levice, Šaľa. Zahanbiť sa nedali ani naše domáce dvojice.
Ja som lovil na ťažšie náčinie s pomerne veľkým kaprákom a 10 g angličákom za „2,50“ od Mivardi.  Mal anténku síce v takých jarmočných pestrých farbách, ale vo vlnách ho bolo dobre vidieť. Ale jeho hlavná výhoda -  tvarom Jednoduchá, hladká anténka  bez nejakých výstupkov. Pri nahadzovaní proti nárazovému vetru sa systém vôbec nemotal …podarilo sa mi to za 4 hodiny len raz, keď som nemotorne odklopil naviják a pri nahadzovaní som  vzadu na stojane zachytil náhradnú udicu a skoro ju hodil do vody.Rybka sa mi s väčšieho háčika nevypínala, ale trvalo pomernvazenie_05e dlho, kým 5 kosťákov na háčiku zobral aspoň trochu väčší piest. Potom som sa rozhodol za menší háčik – červený Owner12. Hneď na prvé nahodenie som ulovil kapra tak cez 2 kilá – potešil. Prekŕmil som na 15 metrov a zrýchlil frekvenciu lovu malých rýb. Minďo vedľa mňa vytrvalo na jemno hádzal proti silnému vetru na 40 metrov. Aj keď lovil neustále – mal drobnú rybku a váha mu išla hore len veľmi pomaly. Mne sa nakoniec podarilo prehovoriť 4 kapríkov aby nejakú chvíľu strávili u mňa v sieťke.
Že rybári spolu súcitia, je fakt. Priam hnusné počasie sa nám snažil  počas preteku nejako vylepšiť jeden chatár, doniesol nám horúci čaj niekoľko krát za pretek priamo k brehu. Skoro všetci sme tu boli autom a aspoň takto sa dalo trochu bojovať proti nachladnutiu, za čo mu týmto verejne ďakujem!vazenie_04