Reportáž z jarného dvoj kola ligy U-čiek z Čiernej Vody pri Senci ( 16.-17.5.2015)
Po vydaní propozícií a určenia miesta jarného dvoj kola ligy U-čiek, sme sa niekoľko krát s Gabrielom vybrali pozrieť a vyskúšať vodu, v ktorej sme dva dni mali kúpať červíkov a dosiahnuť nejaký prijateľný výsledok.
Voda pekná, pomalá – v podstate o 200% zväčšená Parná v našom Kamenáči. Pomalý prietok s hĺbkou vody niečo cez meter. Mierne zakalená a podľa domácich v celku s „dobrou a bohatou osádkou rýb!“ Na konci apríla bolo síce slnečné ale veterné počasie. Sem tam tu bolo pár domácich , ktorí svoje feederky  máčali od skorého rána, ale špičky prútov sa im zatriasli tak 2x za 4 hodiny.
treningDúfali sme, že dobrým kŕmením si nejakú tú rybu prilákame. Ihneď po zakŕmení sme zopár plotičiek a piestov ulovili, ale potom to zrazu seklo a bol problém nejaký záber vyprovokovať. Rozfúkal sa silný vietor a ani ja som Gabovu 10 m deličku nedokázal tak citlivo viesť, aby sa 1 gramový plavák dal udržať aspoň na pár sekúnd v kľude. Keď nás už oboch boleli ruky, tak som ešte na záver pridal všetku varenú repku a prekŕmil. Na moje prekvapenie som ihneď za sebou ulovil 2 celkom slušných pleskáčov vysokých. Zobral som to ako nejaké dobré znamenia a tajný tromf, ktorý som chcel počas oficiálnych pretekov využiť v náš prospech. Tak sme to zabalili  a na ďalšiu návštevu si  pripravíme už viacej presnejších plavákových montáží na skúšanie.
O týždeň sme to prišli vyskúšať znovu. Situácia sa opakovala. Po zakŕmení sa zopár rýb ulovilo, ale potom už len sporadické zábery. Pod nami skupinka 5 feedristov ulovila za celé dopoludnie cca 5 rýb. ( rybiek- piestov+plotice) .  Nám sa podarilo za tri hodiny cca 15 rýb. Repka v krmive napodiv účinkovala. Trénovali  sme strieľanie kosťákov i vedenie plaváka. Bolo potrebné dosiahnuť maximálnu jemnosť. Už to bolo s rybkami trochu lepšie, ale mal som obavu, že keď sa tam narve 30 ľudí a budú tu premávať hore dolu autá a buchot dverí urobí s rybou svoje. Krmivo sme mali jasné-  tmavá plotica od Mivardi + nejaké to vylepšenie v podobe praženej chlebovej strúhanky, varenej konopy, repky, praženej mletej slnečnice, nakvasenej kukuričky – a to všetko v nejakom pomere.

Konečne prišiel ten hlavný termín – 15.5. bol nepovinný tréning na trati. Tak som si zobral dovolenku a vybral sa posledný krát s Gabom doladiť techniku a kŕmenie. Lovili sme už konečne presne na tom mieste, kde mala byť umiestnená najmladšia kategória. V tomto ročníku to bola kategória s najbohatším množstvom pretekárov a tým aj najväčšou, ale zdravou konkurenciou. Mňa osobne to veľmi teší! Čím viac, tým lepšie. Situácia sa ako cez kopirák opakovala do tretice. S Dĺžkou tréningu sme to nepreháňali, znovu trochu zakŕmili. Na tréning sme prišli zo traja. Nerovnomerné prekŕmenie trate, bude asi na škodu. Na sobotu hlásili dobré počasie, ale nedeľa mala byť veterná.
Raňajší rituál s prezentáciou, vytýčením trate i losovaním prebehol hladko a tak sa mohli nedočkaví mládenci a 2 devy rozísť – pripraviť do boja o každú rybičku. zahajenieKto si nebol Čiernu vodu vyskúšať dopredu – netušil čo sa bude diať. Hrmot a množstvo ľudí po brehu – urobilo podľa predpokladu svoje. maly_Rastonajmladsi_ucastnik_LipkaPo signály „kŕmenie!“ – väčšina pretekárov klasicky naládovala kŕmne gule oblúkom ku špici deličky.  Gabo všetko krmivo potichu vyvozil v kelímku na svoje miesto .Gabo_asneh Po hodine sledovaní, preplavovaní a menení systémov boli v celom sektore ulovené snáď tri drobné plotičky. Zato začalo snežiť. Veď behom chvíle zbelela. A celú už aj tak ťažkú situáciu s rybami zhoršila. Neustále sme strieľali kosťákov nad plavák, aby sme rybu trochu prebudili z letargie. Gabova_zlata-rybkaGabo vymenil klasický plavák za 1 gramové lýzatko. Hneď po ustlatí – plavák zmizol z hladiny. Neveriacky zasekol a guma sa poriadne vytiahla od väčšej ryby. Nestihol som mu dať ani podrobnejšie inštrukcie a behom 20 sekúnd bol jalec jesen tak cez kilo v podberáku. Prekvapení sme boli nielen my dvaja, ale určite aj táto pre nás skvelá ryba a razom sme boli na špici vo váhe úlovku. Susedia nám zatlieskali a posielali Gaba na pivo! Že už má odchytané! Niečo silnejšie by som si dal veru aj ja na ukľudnenie. Šťastena si u nás na chvíľu posedela – využili sme ju a hneď odišla k ďalším. Potom začali krúžkovať beličky. A tak do konca preteku beličkovaldeličkou. Zopár sa ich podarilo ešte vybrať a to bolo všetko. Pod nami na forhonde na jednotke mal zopár pekných rýb na udici aj najmladší pretekár z Piešťan -9 ročný Jakub Lipka. Pod vedením Martina sa fakt snažil a nakoniec zo tri drobné plotičky skončili u neho na háčiku. Nad nami mladý Dudr sa tiež snažil a mal počtom najviac rybiek – drobných piestikov a mini plotičky.
Prišiel vytúžený koniec preteku a váženie. Tento krát sme všetci prestali snívať o kilách vo vážiacej sieťke – boli dobré aj gramy. bezny_ulovokJediný bez rybky bol na 9-viatke Bartošík Pavel. ( viď. výsledková listina)
1.    Miesto Gabriel Vajsábel, 2. Rastislav Dudr, 3. Miesto Patrik Gargalík.
Obdobne s rybou dopadli aj v kategórii do 18 rokov a do 23 rokov. Jediné miesto na trati kde sa dala uloviť nejaká poriadna ryba bolo úplne navrchu –posledné miestečko. Tu Filip Kňazovický ulovil 6 020 g rýb – to bola váha väčšia ako v dvoch celých sektoroch dokopy. Náš zástupca Andrej Rímeš mal vedľa neho 2 080 g a skončil druhý.
Čo sa bude diať na druhý deň bolo veľmi otázne – zlepší sa to, alebo ešte zhorší. Mnohí znás boli väčšinou skeptici.
Druhý pretek si Gabo vylosoval  5-tku. Miesto, kde sme v piatok trénovali a rybu sme tam dostali. Krmivo som spravil totálne ploticové. Nechcel som nechať všetko na náhodu a tak sme zobrali aj dlhé belicové  biče. Snáď pomôžu! Na noc som dal pol litra kosťákov zamrznúť  – tie išli na začiatok do kŕmenia aj s pol litrom kukiel. Snáď to tým fajnovým ploticiam bude chutiť.
Situácia po zakŕmení sa znovu opakovala a už nás nič nemohlo prekvapiť. Gabo položil lýzatko do vody a na druhé preplavenie záber a ulovil piesta tak 200 g. Myslel som si super – ešte takýchto niekoľko a bude vymaľované. Ale ďalšia hodina bola bez záberu. Aj sa rozfúkalo. Boli sme akurát na takom veternom koridore a Gabo dostával pri manipuláciách s deličkou poriadne zabrať! Ale našťastie sneh nepadal v takej miere ako včera. Od polovice preteku sme neustále prikrmovali , vyšlo slnko a zbadal som krúžkovať beličky a tak v poslednú hodinu sme sa jej naplno venovali. Sem tam  sa podarila, ale bola strašne drobučká 5 -10gramov. Aj tak sa podarilo zo 20 uloviť. Koniec preteku znamenal pre všetkých hotové vykúpenie.vazenie
Váženie prebehlo veľmi rýchlo. Váhy boli v priemere 100 – 200 gramov. Prvý v tomto kole skončil Dudr a za ním hneď Gabo. Petheová mala len o 20 gramov menej, čo boli 2 drobné beličky. Odfúkol som si, nakoniec sme neniesli belicové biče a krmivo zbytočne.
Najstaršia kategória znovu chytala o hodinku dlhšie a tak sme boliAdo_bali spoločne povzbudiť Andreja. Nedarilo sa mu presvedčiť rybu ani na ultra jemné montáže a super citlivé vedenie udice a na čísle 1 ulovil 200 gramov. U nich znovu zahralo posledné miestečko,  kde Ján Ottinger z Hlohovca uhral jednotku s váhou 3820 gramov. Gabovi som ukázal aspoň Andrejove jemné montáže a vyváženia na bodku. Ešte trochu vody v Parnej pretečie lež sa naučí ovládať takéto jemnosti!!! Treba však na sebe riadne popracovať.pohare
Vyhodnotenie kompletného ročníka Ligy Účiek prebehlo v komornej atmosfére a pekné poháre sa postupne presunuli do rúk tých, ktorým sa najviac darilo ! Z diskusie v úzadí padali poznámky o počasí, letnom snežení, či množstve rýb vo vode – ktoré domáci asi zabudli dodať. Pretek výnimočný – založený na premieňaní tých pár záberov ktoré pretekár počas hodín jemnej manipulácie s udicou dostal.najmladsi_14
kategoria_U18kategoria_23Odovzdávačky sa zhostil Peter Rímeš za asistencie pani Pavelkovej a Maroša Cibulku. Za domácich, ktorí prepožičali vodu na zrealizovanie tohto záverečného dvoj kola povedal zopár slov pán Dimitrov – zároveň riaditeľ preteku. Poďakoval za kultúrne správanie sa, zaobchádzanie s rybou. Ulovilo sa síce málo. Rýb je dosť, ale sú plaché a množstvo pohybujúcich sa áut a ľudí po brehu urobilo svoje. Na záver poprial veľa rýb do budúcnosti a bezpečnú cestu domov.
„Na záver Rímeš položartom – Nie vždy je to len o veľkých rybách a množstve rýb v sieťkach. Ako napríklad v Chtelnici. Budú preteky, kde sa bude loviť málo a každá jedna rybička bude zlatá.Pretek ako bol tento môže slúžiť na tréning a posilnenie hlavne psychickej odolnosti rybára na takúto situáciu.

spolocne_foto
Na záver tradičná spoločná fotografia a kompletné výsledky!

S náladou na tomto preteku a odhodlaním pretekárov zabojovať o každú aj tú najdrobnejšiu rybičku sa s vami podelil – Ardan

Vysledky__U14Vysledky__U18Vysledky__U23