Akcia bola usporiadaná v dňoch 3.8 – 8.8.2015 na trati Canal STEELWORKS pri historickom meste Smederevo.
smer_01Výberu reprezentácie na toto podujatie predchádzala účasť a dosiahnuté umiestnenia pretekárov v celom ročník ligy mládeže a na záver sa zaratúval ešte dosiahnutý výsledok na Majstrovstvách Slovenska mládeže v Revišstskom Podzámčí pri Žarnovici.
Týmto spôsobom sa naplnili všetky tri kategória a najúspešnejší pretekári mohli vyraziť na výpravu za Srbskými rybami. Štartovné a náklady pre pretekárov hradil  športový odbor pri RADE SRZ Žilina. Ostatné zúčastnené a sprievodné osoby si celý pobyt hradili z vlastných rodinných rozpočtov. Vedením tejto výpravy a celého realizačného tímu boli poverení pán a pani Pavelkoví, ktorí sa zúčastnili už mnoho podujatí s veľmi dobrými výsledkami. Ukormidlovať takúto pomerne veľkú výpravu mladých ľudí je nielen vec časovo náročná a zodpovedná, ale aj finančne nákladná. Nášmu trnavskému len dvanásť ročnému zástupcovi, Gabrielovi Vajsáblovi veľmi pomohol v uskutočnení si jeho prvého veľkého sna aj náš Trnavský samosprávny kraj,  ktorý významnou finančnou dotáciou prispel na technické vybavenie nášho mladého pretekára.
V sobotu ráno 1.8. sa naštartovali autá plné výbavy z rôznych kútov Slovenska – Sabinov, Veľký Krtíš, Turčianske Teplice, Galanta, Hlohovec, Trnava, Bratislava  smer Srbsko. V horúčave a autostrád plných nemeckých turistov i presúvajúcich sa gastarbaitrov zo stredného východu to bola pekelná jazda. Rýchly presun medzi mítnicami a potom niekoľko hodinové čakanie na zaplatenie diaľničného poplatku. No hrúza. Do cieľa našej cesty sme prišli až neskoro večer o 22,30.

smer_05Ubytovaní sme boli v akomsi borovicovom lesíku – letnom tábore pre školy / foto s párikom jeleňov/spolu s domácimi pretekármi a rozhodcami. V nedeľu bol čas na dospatie po ceste, relax i pozretie si trate, ktorá bola vzdialená od ubytovania cca 35 km.

smer_03Nedočkavo sme vyrazili pozrieť si priamo miesto realizácie pretekov. Taliansksmer_02a i francúzska výprava vo svojich národných farbách tu už švihala vodu, ladila svoj výkon už zo dva dni. Neodolal som a urobil si prvé foto úlovku našich najzdatnejších súperov pri kontrole váh na konci tréningu. Celá výprava sa tešila, že počas nasledujúcich tréningov vo vylosovaných boxoch dosiahnu podobné množstvá úlovkov. Trať bola pekne pripravená – miesta na uloženie sedačiek bolo pekne vybagrované, brehy mierne. Jediná chybička krásy – cesta bola strašne prašná a po prechode auta to vyzeralo ako cez púštnu búrku a aj samotné auto zostalo s povlakom prachu.
V pondelok ráno sa nastúpilo podľa harmonogramu do vylosovaných sektorov v každej kategórii. Rituál s prípravou krmiva prebehol až pri vode – zarábalo sa minimálne množstvo krmiva /podľa získaných informácií od domácich!/ a malé množstvo hliny s malou patentkou.

Decká netrpezlivo montovali svoje udice a snažili sa premieňať prvé jemné zábery. Tréner určil techniku lovu i kŕmenia (aj jeho množstvo), čo sa všetci snažili do bodky splniť. Bežné lovené váhy rybiek na konci tréningu sa u najmladšej kategórie pohybovali od 500 do 800 gramov.

smer_13Patrik Gargalík

smer_14Gabriel Vajsábel

smer_16Erika Petheová

smer_15Miroslav Lauko

smer_17Pavol Bartošík

Večer sa vždy rozoberalo ako kto s jeho snahou pri love dopadol. Štvordňový kolotoč tréningov  priniesol  pre deti zlepšenie v technike i napichovaní nástrahy – patentky na ozajstný mikro háčik ( veľkosť 20-22) a zdolávanie rybiek na silone tenšom ako ľudský vlas.

smer_19Staršie kategórie sa snažili dostať na udicu aj kaprov, ktorých sa zopár aj podarilo zdolať. Ale snaha o úlovok kapra už počas samotného preteku v piatok bol pre mnohých veľkou – ale nenaplnenou výzvou. Skladba rýb v tejto vode našim pretekárom vôbec nevyhovovala. Buď to boli extra veľké ryby – alebo extra malé rybičky. Nič medzi tým. Množstvo drobných záberov od niekoľko gramových rybičiek a záseky udicou do prázdna veľmi skúšalo psychickú odolnosť našich pretekárov a nie všetci sa stým dokázali vyrovnať!

smer_06smer_07smer_08smer_10Vo štvrtok bol slávnostný otvárací ceremoniál celého svetového podujatia pre mládež v historickom meste Smederevo. Podvečerný pochod mestom do amfiteátru nachádzajúcom sa v ruinách mohutnej historickej pevnosti nad Dunajom i samotný ceremoniál nástupu a predstavovania jednotlivých výprav bol silným zážitkom hlavne pre pretekárov v najmenšej kategórii, pre ktorých to bola premiéra. Ostatní podobné ceremónie už zažili viac krát.

smer_11Dlho sa nepobudlo a večer sa ešte robili posledné úpravy vo výstroji a taktike pred prvým oficiálnym pretekom v piatok. Počas oficiálnych tréningov národné výpravy tajili taktiku a zistiť čím prekvapia cez samotný pretek bolo priam nemožné. Na to by sme potrebovali asi profesionálnu spravodajskú službu. Dospeláci mali budíček už o 5,00 – aby sme doma namiešali potrebné kŕmenie. 6,00 rýchle raňajky a presun na trať. Rozdelenie živej návnady, rozvezenie pretekárov po celej trati na vylosované miesta bola už rutinná záležitosť, ktorá však končila vždy poriadne prepoteným tričkom.

smer_18Na nanosenie výbavy a prípravu posedu a všetkých udíc bolo dve hodiny. Decká bez fyzickej pomoci od sprievodných osôb kmitali  v 36°C teplote – už to bol riadny športový výkon. No čakali ich ďalšie 3 hodiny práce s 10 metrovou udicou rozpálenou od slnka.  Po signáli kŕmenie – začalo padať krmivo do vody a vozenie deličiek s pohárikmi návnad. Taktika bola – venovať sa lovu drobnej ryby – kaprík, karas, vychudnutý pleskáčik, alebo väčšia plotica už bola bonusom. Počas celého týždňa nám to v U14 vychádzalo a boli sme presvedčení o správnosti tejto voľby. U18 a U23 sa snažila viacej presadiť ulovením väčšej ryby – a len v prípade, že nebude kapor, venovať sa lovu drobných rybiek!
Každý mladý pretekár mal za sebou nejakého dospeláka – ktorý sedel mimo sektoru a len slovne mohol niečo poradiť. Dvaja kapitáni mali právo vstupu aj k pretekárovi. Ja som sedel za svojím zverencom mladým Gabrielom Vajsáblom v U14. Nastala hodina H, kedy sa malo zúročiť ,čo sa decká počas nominačných pretekov za rok naučili, a ako sa vysporiadajú s touto veľmi náročnou vodou. Všetci po úvodnom kŕmení stíchli – bolo počuť len posledné tiché našepkávanie kapitánov.

smer_20Gabo mal hneď na prvé položenie deličky rybku. Za prvých 10 minút – 10 rybičiek. Veľmi som sa tešil, ale nie dlho. Susední pretekári tam nahádzali niekoľkokrát viacej krmiva na úvod, ako sme mali my pripravené na celý pretek. Po pol hodine nám rybka odskočila k obom susedom a tí nás potom riadne preválcovali. Na dokrmovanie -  hlinu s patentkou nám  nastúpila tá najmenšia 4-5 cm rybička a robila množstvo nesekateľných záberov. Poslednú hodinku sme sa zachraňovali na beličke, aby sme aspoň pre družstvo uhrali nejaký bodík.

smer_21Podobne sa darilo všetkým Slovákom v našej najmladšej kategórii U14. kategórii. Patrik Gargalík uhral 6. miesto v sektore s váhou 655 g, potom bol Gabriel Vajsábel 8. miesto s váhou 451 g, Pavol Bartošík 8. miesto s váhou 409 g,  a 10 . miesto Miroslav Lauko s váhou len 175 g.  Celkovo kategória skončila po prvom preteku na 10. mieste.

Podobne sa darilo aj v U18 –15 miesto. Kde Michaela Kosmeľová uhrala 11. s váhou 771 g, Martin Slíž 14. miesto s váhou 691 g, Michal Čampiš um.15,5 s váhou579 g, Martina Cibuľková 16. Miesto s váhou 183 g.
Prvý deň sa darilo najviac kategórii do 23 rokov – ktorá skončia asi v strede štartovného poľa  – na 11. mieste.
Druhý pretek v sobotu mal obdobný priebeh. Vymenili sa vo všetkých našich kategóriách hráči v poli, ktorí boli po prvom preteku poslední – nastúpili náhradníci, a išlo sa znovu na vec.

smer_24Množstvo krmiva zostalo nezmenené a tak sa lovila len drobná plotička a belička aj to len na dlhý prút. Gabo mal rybku na každé vyrolovanie deličky. V ruke som mačkal počítadlo rýb a skončil po záverečnom výstrele na čísle 70 ks. Veľmi slušný výkon, ale bez nejakej bonusovej aspoň 100 gramovej rybky. smer_22Podobne sa darilo aj Patrikovi v sektore D. Počítal som s umiestneniami oboch okolo 4-ky s sektore. Nakoniec váha ukázala – Vajsábel 5. miesto, Gargalík 7. miesto, Petheová 8 miesto, Bartošík 9. miesto

Znovu navlas dobojovala aj U18. Nepodarila sa snaha o ulovenie bonusu – kapríka. Čas spotrebovaný na lov kapra sa nahradiť ulovením drobných rýb nepodarilo a tak všetci Slovenskí pretekári znovu zostali na chvoste štartovného poľa.smer_25V U23 to znovu bolo podobné. Riskovať sa neoplatilo a tak klesli na celkové 13. miesto z 21 družstiev.
Ako charakterizovať výkon celej Slovenskej reprezentácie. Na celej čiare sa nám vypomstilo druhové zastúpenie rýb v tejto špeciálnej vode. Lov na tie najjemnejšie montáže, zachádzanie s mikro nástrahami a použitie krmiva i enormná rýchlosť lovu tej najdrobnejšej rybičky. Vody, kde by sa toto všetko dalo dobre nacvičiť u nás na Slovensku nemáme.  Za veľké plus je možno považovať skutočnosť, že v tých najnižších kategóriách U14 a U18 sa od nás zúčastnili začínajúci pretekári, ktorí síce neprekvapili svetové veľmoci v tomto druhu športu – akou pretekársky rybolov je. Nadobudli však hneď na začiatok svojej kariéry také skúsenosti, ktoré sa budú dať v najbližších rokoch zúročiť!
Všetci sa s tohto pekelného podujatia (po celý týždeň teploty 36°Ca viac)  našťastie vrátili na Slovensko zdraví a v poriadku.

Tsmer_23reba všetkým pretekárom a realizačnému tímu poďakovať za snahu a dúfame, že v roku 2017, kedy by mali byť Majstrovstvá sveta u nás na Slovensku, budeme mať väčšiu radosť z dosiahnutých výsledkov a predvedieme všetkým, že Slováci ryby chytať vedia!
Zároveň je potrebné poďakovať aj sponzorom, bez ktorých by účasť našich najlepších rybolovcovnavrcholných svetových podujatiach bola nemožná!
S priebehom účasti Slovenskej reprezentácie na MS v Srbsku a hlavne najmladšej kategórie U14 sa vás snažil oboznámiť –Ardan
Podrobnejšie výsledky je možné nájsť na:  http://www.ribolovci.org.rs/

,,Darček od usporiadateľov v SRBSKU – nástenné hodiny, ktoré budú pripomínať  strávený čas a zážitky ktoré prežili na tomto vrcholnom svetovom podujatí!”