Pán Marcel Čampiš, ( hlavný rozhodca a zároveň kuchár) chce znovu oživiť tradíciu pretekov pre mladých rybárov. Posledné roky akosi celoplošne na Slovensku ubúda záujemcov o tento druh športového rybolovu. Pretekársky spôsob lovu rýb na plávanú vyžaduje trochu aktívnejší prístup, výdrž, manuálnu zručnosť , cit, slušnú výstroj a v neposlednom rade aj rodinu, ktorá bude ochotná venovať čas a asistovať pri nasadení samotného pretekára, alebo pretekárky na pretek. Odmenou je však množstvo ulovených rýb, vždy perfektná atmosféra a strašne milí ľudia, ktorí tu asistujú – chcú a sú ochotní vždy mladým rybárom venovať voľný čas, vo všetkom poradiť i povzbudiť.

tur_01prichodMladí reprezentanti, ktorí boli na MS v SRBSKU si tam veľmi nezarybárčili a tak si prišli napraviť pokrivenú rybársku vášeň na peknú vodičku do Turčianskych Teplíc. Bohatá osádka rýb, upravené prostredie a ochotní organizátori sľubovali 100% rybačku. Počasie sa tiež akosi umúdrilo a nepálilo už tak silno ako po celý týždeň. Splnené boli všetky podmienky na pekné podujatie pre rybársku mládež. Škoda len, že  počet záujemcov nebol až taký, aby sa dalo hovoriť o masovom podujatí. Premenilo sa na klubové, ale o to srdečnejšie.

tur_02otvorenietur_03otvorenieVystavené pripravené víťazné poháre boli pekne zoradené, kotol gulášu na pohostenie sa tiež rozpaľoval a domáci organizátori vítali s radosťou každého ďalšieho prichádzajúceho pretekára.Mi sme vyrazili z Trnavy ráno o 05,00 a o 7,15 sme už boli zaparkovaní pri vode. Prezentácia skončila o 8,00. Losovanie  zvládol pán Čampiš a zahájenie  čestný riaditeľ podujatia primátor Mgr. Igor Hús. spolu s pánom Fedorom Haluškom.  Ostávalo už len pripomenúť zásadu, aby sa k rybám všetci chovali šetrne a úlovok veľkej ryby, cca nad 3 kg aby ihneď nahlásili, tá sa zváži ihneď na mieste a nebude sa dávať do sieťky. Ostatné menšie ryby sa budú vážiť naraz, po záverečnom signály na mieste pretekára. Úvod prebehol ako mal a tak neostávalo len sa ísť rozložiť na vylosované miestečka a všetko si pripraviť k boju o každú rybičku.

4. hodinové zápolenie mohlo začať. Každá aj tá najmenšia rybička bude svojimi gramami rozhodujúca.

tur_04lovDecká nalúskali kŕmenie do vody za chvíľku.  Gabo narúčkoval 12 gulí presne na jedno miesto. Táto taktika sa vyplatila a Gabo aj počas celého lovu dokrmoval len s pomocou kalíška. Možno aj preto mal počas celého preteku neustále ryby na krmive. Táto dávala svoju prítomnosť najavo  plochou bubliniek, ktoré stúpali z dna, ako rybky likvidovali ponúknuté krmivo predostreté ako na tanieri.

tur_05bonusUlovil aj peknú bonusovú  rybku – 2,5 kg kapríka. Ďalšie dve pekné veľké ryby neudržal. Ale ostatné drobnejšie mu nepadali a tak sa mu sieťka celkom slušne zapĺňala.

tur_03peanSused loví pean
Darilo sa aj ostatným rybárom a odhadnúť presne,  ako si v poli stojíme pred záverečným vážením nedalo. Raz lovil vo väčšom tempe jeden, potom druhý.  Pri pohľade na pole pretekárov aj traja naraz zdolávali ryby na uhnutých udiciach. Tento pohľad na úspešne loviacich mladých rybárov, zoradených pekne vedľa seba vo svojich boxoch je pre mňa osobne ten naj obraz a dlho po pretekoch ho mám pred očami. Nepodarí sa ho premazať ani telke so svojimi reklamami. Gabo držal tempo aj v zakrmovaní. Nebolo tak teplo, ako v predchádzajúci deň a tak pretek prebehol celkom v pohode až do konca. Ryba spolupracovala a decká si celý pretek ozaj užili.
Prišiel signál – koniec preteku a váženie.

tur_06ulovoktur_11Kasinskytur_07pleskactur_08LaukoJednotlivé úlovky boli celkom slušné, ale Gabova bonusová ryba a zopár pekných pleskáčov urobilo svoje a s váhou 11,57 kg s prehľadom vyhral svoju kategóriu. Recept na krmivo, ktoré sme použili  som si zapísal a možno ho tu použijeme znovu aj na rok.

tur_09obedMedzi tým sa dovaril aj super guláš a tak po zabalení porozkladaných prútov naspäť do auta sa išlo naobedovať a hneď aj vyhlásiť výsledky.
V kategórii do 13 rokov: 1. Miesto Gabriel Vajsábel s váhou *11,570 kg, 2. Miesto Pavol Bartošík *7,470 kg,  3. Miesto Peter Veterník s *5,660 kg
V kategórii do 18 rokov: 1. Miesto Michal Čampiš s váhou *9,470 kg, 2. Miesto Miroslav Lauko *6,430 kg, 3. Miesto Viliam Kašinský *5,270 kg
V kategórii do 23 rokov: 1. Miesto Juraj Smaha *20,510, 2.miesto Filip Kňazovický *16,710 a Jano Ottinger 11,560 kg.

tur_10vitaziPekné poháre putovali do rúk tým, ktorým sa najlepšie daril lov Turčianskych kapríkov a pleskáčov a plotíc. Dúfame, že sa prihlási podstatne viacej mladých rybárov ako teraz.
Všetci organizátori nakoniec poďakovali za športový výkon a popriali šťastnú cestu domov, s pozvaním na ďalší ročník 2016!
Mimoriadne pekne zorganizované podujatie pre mládež, s bohatými cenami, perfektnou organizáciou a super ľuďmi bolo za nami. Ten kto sa nezúčastnil.. môže len banovať ! Možnosť účasti je na ďalšom ročníku 2016 – všetci noví mladí rybári budú vítaní!
Atmosféru na pretekoch vám priblížil  – Ardan