Apríl je deň, ktorý si veľa ľudí spája s rôznymi pranostikami a hlavne žartíkmi všeho druhu na svojich kamarátov, spolužiakov, spolupracovníkov alebo manželky. Avšak tento dátum si vybrali žiaci i učitelia za výnimočný deň vo vzdelávaní a prístupu k vyučovaniu. V tento deň učili rodičia svoje deti.
Oslovil ma malý Gabo – siedmak (185 výška) či by som v rámci tohto dňa prišiel a jednu vyučovaciu hodinu zameranú na tému ryby – jeho spolužiakom predniesol. Obdobnú prednášku som už raz asi pred piatimi rokmi mal v Jaslovských Bohuniciach a tak som svoje „bohaté pedagogické skúsenosti“ pooprášil a odhodlal sa na ďalšiu premiéru v učiteľskej profesii.
O rybách som ochotný debatovať kedykoľvek a s kýmkoľvek, či je to malé dieťa, kolegyňa vpráci, alebo ťažko chorý spolupacient so mnou na nemocničnej izbe.

Modranka_01V inkriminovaný deň som pristál na parkovisku v ZŠ a zobral so sebou do triedy svoju najkratšiu a najdlhšiu udicu a Gabo doniesol svoj baťoh, ktorý si nosí na preteky + kufrík s vyrobenými nadväzcami.
Po veľkej prestávke sa žiaci disciplinovane usadili a niečo mi na nich nesedelo – tuším tri dievčiny boli oblečené v pyžamách. Ostatní mali zmeny v účesoch alebo módnych doplnkoch. Pomyslel som si : je to dobré, sú uvoľnení a tých mojich 45 minút nezanechá  na nich nejakú vážnejšiu psychickú traumu.

Modranka_02Pomocou data projektora som im ukázal skoro všetky druhy rýb, ktoré sú u nás vrátane chránených a snažil sa čo to zaujímavého povedať o každej rybe. Napodiv ich to v celku zaujalo a strovili aj zopár informácií o vodných rastlinách a drobných živočíchoch, ktoré by sa mali v čistej vode nachádzať!  Zvládli i krátku informáciu o spôsobe ochrany našich rybárskych revírov pomocou rybárskej stráže.

Modranka_03Okrem Gaba nebol v triede žiadny ďalší rybár a tak nemal kto klásť nejaké záludné otázky. Plynule som prešiel na lov rýb a snažil sa aj technicky predviesť, čo slovo šport v tejto branži znamená. Gabovi sa ledva podarilo poskladať 10 metrovú deliču v triede. Ja so svojou trinástkou od Trabucca som ani nemal šancu. Zopár predvedených fotografií z pretekov, ktoré Gabo v minulosti zabsolvoval pomohlo túto problematiku – lov rýb na plávanú ozrejmiť. Podľa ich reakcií to asi pochopili a dúfam že v budúcnosti ak zbadajú na brehu sedieť rybára, nebudú si hneď myslieť niečo i tichom bláznovi. Veď každý šport, aj keď rekreačný potrebuje svoje  … čas …vytrvalosť … silu i zručnosť. A hlavne pochopenie tých najbližších.
Hodina mi veľmi rýchlo prebehla… ukončilo ju zvonenie. Na  tému ryby by bolo možno rozprávať ďalšie hodiny. Žiaci sa rozpŕchli na prestávku. Zopár chlapcov si na záver poťažkalo zloženú udicu. Minimálna váha ich veľmi prekvapila. Opatrne sme pobalili fidlátka a nechali priestor pre ďalšieho rodiča s inou témou na tejto peknej školskej prvo aprílovej akcii!

Spískal: Ardan