Homo habilis – človek zručný – 1 diel

Nedá mi, aby som teraz na konci roka nenapísal zopár riadkov o Homo habilis – človekovi zručnom. Za celé volebné obdobie nielen zvolený výbor našej organizácie, hospodári na jednotlivých nádržiach ale aj množstvo rybárov, sponzorov a ochotných ľudí venovalo na skvalitnenie našich rybárskych revírov technickú pomoc, množstvo energie, voľného času i nemalé finančné prostriedky. Súčasná obnova nášho domu rybárov je len priamo viditeľný vrchol ľadovca. Ostatná hlavná činnosť je spojená so zabezpečením ekonomického chodu organizácie, kvalitných násad, ochrane revírov i skultúrneniu miesta lovu – jeho udržaniu v čistote!

V informačnom spravodaji, ktorý dostanete pri odovzdávaní vyplneného záznamu o úlovkoch /do 15.1.2018/ sa dozviete presné čísla množstva a druhu rybích násad, ktoré sme v priebehu roka dali do našich lovných revírov. Zároveň sa dozviete aj o problémoch s vodu, ktoré tentokrát spôsobil mimoriadne suchý rok. Informačný spravodaj sa nachádza aj v elektronickej podobe na našej www. stránke v info bloku.

Zarybňovanie je alfou a omegou našej činnosti a venuje sa jej mimoriadna pozornosť. Členovia kontrolnej komisie a hospodár boli pri každej manipulácii s rybami. Perfektné zdravé kapry, amury, šťuky i biela ryba išli do našich revírov z Agrofarmy Budmerice. Peknú rybu nakoniec dodala aj Rada na VN Buková.

kapre_agro_01Nakladanie kaprov v Kamenáči.

zarybnovanie_potoky01Do potokov išla aj pekná biela ryba.

zarybnovanie_st01Skupinka obetavcov pri teplote +3°C vykladá krásnu násadu štúk na VN Suchá

Takže všetkým… ktorí ochotne priložili ruku na to, aby si veľká väčšina našich rybárov mohla vychutnať radosť z rybačky a aj z pekného úlovku patrí mimoriadne poďakovanie za ich záslužnú činnosť!

*********************

II. diel je o inom druhu človeka : tzv. Homo bordelaris

Je to mimoriadne zvláštny druh človeka, ktorý sa chová v prírode tak, ako by mu mala slúžiť len v ten deň keď sa nachádza na brehoch našich revírov. Čo bude zajtra, čo zanechá svojim deťom alebo vnukom ho nezaujíma!  Počas roka som sa stretol s priam neuveriteľným prístupom k prírode.

parna_ps_02Bohatá úroda tekvíc v Suchej nad Parnou.

parna_ps_01Pri zarybňovaní som zistil, že aj našim pstruhom chutia jadierka a nevedia sa ich nabažiť!

Parna_04Pod pstruhovým revírom bola doslova hrádza z umelohmotného odpadu a nebyť obetavých ľudí bola by tam dodnes.

Trnavka_01Na sútoku Trnávka – Dudváh v Majcichove býva pravdepodobne vodník s celou rodinou a každý z nich vlastní auto. Dodržuje bezpečnosť cestnej premávky a vymieňa ojazdené pneumatiky zo svojich tátošov.

Trnavka_07Trnavka_05Trnavka_06Trnavka_03Trnavka_04Trnavka_02Na jeho vodnej skládke som na 100 metrovom úseku potoka narátal 10 ks pneumatík! Objavil som tam aj ďalšie náhradné diely ako vzduchové filtre, bandasky, igelity, handry i požiarne hadice. Mŕtva sliepka bola bonus.

Trnava_01Trnavka_11Zľava pôvodný čistý tok!

Trnavka_12Vody Trnávky v Trnave od Zeleného kríčka dolu až po čističku sú len pre gurmánov. K bohatej úrode plastu a iných odpadov sa pridáva aj mimoriadne kvalitná aróma z rôznych vyústení kanalizácií priamo do toku potoka. Pekný park medzi hradbami a Trnávkou je mimoriadny kondičný areál pre verejnosť. Všetci odtiaľ utekajú šprintom.  Náhodný pád do toku Trnávky neprajem nikomu! Omočiť si nohy alebo ruky v takejto vode by malo za následok určite vznik ekzému alebo alergií. O tom, že tam žiadny ani naj odolnejší karas neprežije niet pochýb!Trnavka_10Do prírody k vode si niekto dokonca prinesie gustiózny sklenený nočník!

Trnavka_08Nehovoriac už o ozaj nebezpečnom odpade ako sú striekačky /stavidlo v Kamenáči/

boleraz_01Zručný remeselník myslí aj na našu faunu a prikrmuje odpadom po prerábke kúpelne! / výjazd od VN Boleráz pri koľajach/

Fotografií, ktoré dokumentujú nevhodné správanie sa niektorých ľudí, ktorým som vymyslel príslušný názov – homo bordeláris, mám až neskutočne veľa. Dúfam, že vo vývoji nezačneme znovu cúvať!

homo_sapiens01Považujem sa za optimistu a preto pevne verím, že tých depresívnych fotografií budem robiť stále menej a budem čoraz viac zverejňovať na našich stránka pekné úlovky a krásu našej prírody!

Peter Ardan – hospodár MsO SRZ Trnava