Preteky, ktoré majú v histórii športovej činnosti v Trnave svoje miesto. Tento ročník bol v poradí už 18. ty. A dalo by sa povedať, že už aj medzinárodný – veď sme mali aj jedno družstvo z Českej republiky. Na skusy prišli Patrik Řehulka a Martin Hlísnikovský. V minulých ročníkoch sem tam prišli aj družstvá z Maďarska. Ale tým, že v Maďarsku sa koná veľa kvalitne obsadených pretekov na úvod sezóny, tak naši pretekári chodia pretekať hlavne tam. U nás je tendencia útlmu usporiadania pohárových plavačkových pretekov. Vo všeobecnosti  miestne rybárske organizácie nemajú vo svojich rozpočtoch voľné peniaze na pokrytie tých najnutnejších nákladov na športové  podujatie, … alebo ich členská základňa hlasovaním  rozhodne radšej venovať  peniaze na nákup kaprov ako na športové podujatie! Aj keď v súčasnosti sa väčšinou nekupujú nejaké ceny, ale súťaží sa len o symbolické poháre pre tých najlepších. Peniaze vybrané ako vklad do pretekov slúžia len na pokrytie tých najnutnejších výdavkov. Zisk sa približuje väčšinou k nule, alebo je len mierna strata. Pritom všetci čo podujatie organizujú to robia bez nároku na nejakú odmenu. Odmenou im je len dobrý pocit, že pre svojich priateľov rybárov – športových rybárov – zorganizovali podujatie, na ktorom sa stretnú, utužia priateľstvo a prežijú ten slastný pocit z lovu. A keď im je sv. Peter naklonený, ulovia viacej ako ich kamaráti a dostanú sa na stupeň víťazov!

Ale poďme k samotnému podujatiu. Tentokrát sme sa rozhodli podporiť aj mládež a vytvorili sme samostatnú kategóriu mladých športových rybárov do 15. rokov. Poháre sme zakúpili z finančnej pomoci nadácie ZSE, za čo im pekne ďakujeme. O tieto poháre sa na našej veľmi peknej a hlavne bezpečnej trate na VN Buková pobilo sedem pretekárov a čo mňa osobne potešilo, boli medzi nimi aj 3 pretekárky.TP18_001*Lós prial viacej chlapcom, ktorí obsadili začiatok trate.

Dve hodiny prípravy sa niekomu zdá veľa, ale poriadne všetko ponastavovať, rozložiť, a hlavne na nič nezabudnúť je aj pre dospelých niekedy málo. Do bufetu sa nedá počas prípravy odskočiť. /…a počas pretekov už vôbec!/

TP18_002TP18_003TP18_004TP18_006Mladým rybárom sa ozaj darilo a za 3 hodiny ulovili viacej ako dospelí za 4 hodiny. Tentokrát u nich bodoval dlhý bič, na ktorom sa dal zdolať okrem bežných veľkostí pleskáča aj slušných kapríkov. Dobré miesto, a bohaté skúsenosti z pretekania potvrdil Jakub Lipka z Piešťan.

Vyhodnotenie prebehlo v dobrej nálade. Všetci srdečne tlieskali za dosiahnuté výkony hlavne mládežníkom. Ale uznanlivo aj svojim úspešnejším a šťastnejším súperom.

Veľmi pekné poháre prevzali v kategórii do 15. rokov:

  1. Miesto Jakub Lipka, 2. miesto Matúš Dóci, 3. miesto Linda Palkechová

TP18_007TP18_008Výsledková listina je dôkazom úspešnosti mladých pretekárov.

***

Kategória dospelých bola naplnená čo do počtu len z časti. Ešte nejaké 3 dvojičky by sa pohodlne na trať vmestili. Počasie sme vybrali super a bufet akosi nechýbal nikomu.  Po slávnostnom zahájení a po losovaní všetci pretekári sa riadili pokynmi  usporiadateľov a tak nebol žiadny problém pri presunoch na trať.

TP18_009TP18_010TP18_014S veľkými ambíciami išli so týchto pretekov aj trnavské družstvá. Peter Mišo  a Aleš Ardan chceli obhájiť aspoň minuloročné 3. miesto.

TP18_012Dudrovci v akcii!

Správne namotivovaný bol aj náš najmladší zmiešaný pár – Gabriel Vajsábel a Rastislav Dudr.

TP18_016Gabo na svojom tróne!

TP18_017Martin s bežným úlovkom!

TP18_023Veterán – Ardan v akcii!

Poslednou dvojičkou bol  bol Martin Lipka a ja. Na tejto vode sme si nemali kedy časovo niečo natrénovať – veď ide o začiatok sezóny a tak tu je aj pre nás vždy veľká dilema, ako uloviť čo najväčšiu váhu. Nie je to o mieste a len no hlave, šikovnosti, dobrom krmive a zdolaní všetkých rybiek, ktoré zaberú! Samozrejme vyhráva ten, ktorý dokáže uloviť niekoľko bonusových kapríkov. Ich bonusová váha rozhoduje. Na samotných pleskáčoch sa nevyhráva. Základom je, že musia zabodovať obaja v družstve.

TP18_013TP18_011TP18_015TP18_018TP18_019

Počas lovu som sa dozvedal priebežne, ako to ktorým pretekárom ide. Pravidelne u nás bodujú Šaľanci, ktorí lovia drobnú rybu veľmi dobre. Ale ako sa hovorí váha nakoniec ukáže. Po 4 hodinách poctivej nahánačky bukovských pleskáčov a kapríkov bolo dobojované.

TP18_020Vážiaca komisia v zložení Peter Rímeš, Andrej Rímeš a Peter Pilát precízne vážili úlovky. Rozhodoval každý gram. Ale nakoniec to aj pre naše trnavské farby dopadlo celkom dobre! Nebolo to síce prvé ani druhé miesto, ale aj tretie je veľmi zaslúžené a priam vydreté! Na sektorov= víťazstvo bolo potrebné uloviť skoro 20 kg.

TP18_021Sčítavanie úlovkov a určenie poradia bolo  ostro sledované aj laickou komisiou!

V sektore A to bol Jozef Šimko s váhou 17 320 gramov a v sektore B – Štefan Šáŕi s váhou 19 400 gr.

/ priemerná váha na jedného pretekára bola 7,58 kg rýb – čo považujem za veľmi slušný priemer./

Musím pochváliť za výkon aj Gabriela Vajsábla, ktorí z trnavákov nalapal najviac – 14 200 gr. A ako dvojička skončili s mladým Rasťom Dudrim hneď za nami na 4. mieste.

Vyhodnotenie prebehlo v dobrej nálade. Všetci srdečne tlieskali za dosiahnuté výkony hlavne mládežníkom. Ale uznanlivo aj svojim úspešnejším a šťastnejším súperom.

Poradie dvojičiek dospelých:

  1. Miesto Jozef Šimko + Emil Raschman so súčtom umiestení 3
  2. Miesto Ervín Rendek + Štefan Šári so súčtom umiestnení 7
  3. Miesto Martin Lipka + Peter Ardan so súčtom umiestnení 8

TP18_022

Vysl_list_TP22Celkovo sa ulovilo 213,38 kg rýb a priemer na jedného pretekára bol cca 7,58 kg

Toto športové zápolenie v love rýb udicou podľa pravidiel CIPS môžem z pohľadu organizátora a aj najstaršieho pretekára hodnotiť ako veľmi vydarené!  Prispeli k tomu všetci svojim prístupom k šetrnému zaobchádzaniu s rybami, dobrou náladou, kamarátstvom a ocenením nadšenia tých najmladších.

Ak to bude čo len trošku možné, radi pripravíme ďalší ročník pohárových pretekov  pre našich rybárskych priateľov z celého Slovenska a radi privítame nových mladých rybárov a rybárky

Petrov zdar

S priebehom akcie sa s vami podelil Ardan