RADA Žilina športový odbor si od našej organizácie prepožičala túto našu vodu na zorganizovanie Celoslovenskej ligy mládeže v LRU plávaná. Tiež sme pomohli organizačne – riaditeľ pretekov Peter Ardan, rozhodca – Peter Mišo a garant za radu Martin Lipka. Okrem peknej vody, dostatku rýb sa nám podarilo zabezpečiť aj dobré počasie a tak jarné dvoj kolo ligy mládeže v kategórii U15 a U20 sa mohlo rozbehnú. Kategória U25 sa nedala dohromady.

Účelom tohto podujatia nebol len športový rybolov a zdravé súperenie, ale dobré umiestnenie umožní dostať sa pre rok 2019 aj do reprezentácie Slovenska a možnosť zúčastniť sa Majstrovstiev sveta / ak bude dosť finančných prostriedkov/.

V piatok bol nepovinný tréning a organizátorom umožnil vytýčiť trať tak, aby sa v sobotu len rozhodili kolíky s číslami. Tí, čo prišli na tréning si ošahali vodu a množstvo ulovených kapríkov a pleskáčikov dávalo tušiť, že súťaž nebude o pár rybách.

ucka_buk_01V sobotu ráno boli už mladí pretekári z celého Slovenska na parkovisku a miešali dobroty pre ryby. Na zahájenie a ako hlavný stan sme využili prístrešok pred bufetom, ktorý nám padol vhod. Chránil nás pred slnkom i prípadným dažďom. Hlásili búrky, ale počas oboch súťažných dní nás obišli!

ucka_buk_02ucka_buk_03Nástup a slávnostné zahájenie,  sľub pretekárov a samotné losovanie prebehlo bez väčších problémov. Trnavské farby hájili traja pretekári. V kategórii U15 /do 15 rokov/ sme mali Ninu Hájičkovú a Andreja Hegera. V kat. U20 – Gabriela Vajsábla. Lósy im sadli a tak mohol prebehnúť presun a dve hodiny prípravy. Hlavným upozornením od rozhodcu bolo – dospelí môžu len postaviť sedenie a vyskúšať jej stabilitu kvôli bezpečnosti. Ostatné úkony – rozkladanie prútov a rozloženie všetkého náčinia vo vylosovanom sektore už musia urobiť sami.  Prípadné rozmotanie udice, alebo rozpojenie zaseknutej deličky – musí pretekár vyniesť za pásku a tam môže osobný asistent pomôcť. Počas doby pomoci nesmie pretekár loviť! V U20 všetko robí pretekár sám – nesmie mu nik fyzicky pomôcť! Za páskou pri pretekárovi môže byť len jedna osoba! To boli najdôležitejšie veci – po kontrole kŕmenia a signáli – KŔMENIE – sa pretekári vrhli obrazne povedané do vody Bukovskej priehrady a od prvých minút premieňali zábery a sieťky sa pomerne rýchlo plnili kapríkmi a pleskáčmi.

ucka_buk_04ucka_buk_05ucka_buk_06ucka_buk_07ucka_buk_08ucka_buk_09ucka_buk_10Nakoľko som sa chcel venovať dvom pretekárom – na jednom konci Nine a na druhom Gabovi, tak som si požičal bicykel a zahral sa na Sagana. Počas troch hodín som urobil asi 6 okruhov. Ale oplatilo sa. Nina na čísle 8. zabodovala s váhou 11 760 gramov urobila slušnú trojku v sektore. Na čísle 9  na forhonde bodoval Dávid Ovári a o jedného kapríka porazil svojich súperov váhou 13 120 gr. Druhý skončil Filip Sopúch s 12 060 gr. Na 4. mieste náš Andrej Heger z Orešian s 9 880 gr. Musím povedať že rozhodovali malé detaily v zostrojení udice….ako napríklad úplne presné položenie záberového broku na dno a dĺžka náväzca i akurátna veľkosť háčika.

ucka_buk_11Poslednú hodinku som bol len pri Gabovi, ktorí išiel veľmi dobre. Striedal presný a rýchly lov pleskáčikov, kde mal takmer 100 % úspešnosť zásekov a prechod na kapríkov podľa toho, ako lovili jeho súperi. Patrik Gargalík lovil na mieste, kde v piatok trénoval Gabo a ten dobrý flek využil na jednotku s váhou 19 940 gramov. Gabo na jednotke / forhond/ mal väčšie množstvo kapríkov, ale menších. Trojku urobil Michal Čampiš z Tur. Teplíc.

Ako druhý deň ukazal, prvé miesto tento krát nebolo to pravé orechové. Kapríci sa držali skôr vpravo. Ale pri dobrej technike sa dalo zabodovať z každého miesta!

Prvý pretek končil z búrkou v chrbte. V diaľke nad Trstínom hrmelo, ale stihli sme všetko pobaliť a poriadnu búrku sme zažili pri ceste domov v Šelpiciach, kde bolo na ceste do pol kolies vody.

ucka_buk_13Nedeľa ráno a nové losovanie. Nine sa podaril super lós na konci trate, v najhlbšom úseku – č.9. Vedľa seba mala super súperov – Rasťa Dudra a Dávida Ováriho. Títo išli od prvej chvíle ako píly, ich vytiahnuté gumy z deličiek rezali vodu skoro neustále! Nina sa tiež celkom rozbehla, ale niekedy toho mala ozaj dosť. Páčil sa mi jej komentár pri tom, ako zdolávala pekného kapra a zo všetkých síl bola zapretá do deličky. „ Nech niekto teraz povie – že rybačka nie je šport!“

ucka_buk_17Tento krát som nemal k dispozícii bicykel a tak som bol chodec Tóth, a poctivo som odšľapával kolá medzi Ninou a Gabom, aby som aspoň trochu kaučoval oboch, U Andreja v strede trate som sa len pristavoval a pýtal ako na tom sú?

ucka_buk_14ucka_buk_15ucka_buk_16ucka_buk_19Sem tam pofukoval nárazový vietor a manipulovať s deličkou, alebo dlhým bičom bolo hlavne pre dievčence ozaj náročné. Preto, keď už nevládala, striedala lov delička-bič. Prút s očkami sa nepoužil! Nina neverila, keď som jej povedal, že aj keď Rasťo naloví aj 30 kilov rýb, skončí pred ním. Pri vyhodnotení sa potvrdil môj odhad.

V tomto kole Rasťo Dudr – 30 860 gramov, Dávid Ovári 25 400 a Nina 19 800 gr. Bol to jej dosiaľ najväčšia ulovená hmotnosť rýb za tri hodiny preteku.

ucka_buk_25ucka_buk_26Gabo išiel znovu veľmi dobre – ťahal sa s rybou s Čampišom na č. 4, a s Gargalíkom na jednotke. Nedalo sa odhadnúť, kto je na tom lepšie. Ryby brali všetkým, len niekto mal menších kapríkov, druhý väčších a hodne záležalo aj na premieňaní zásekov na pleskáčika. Po štyroch hodinách veľmi intenzívneho lovu skončilo aj druhé kolo tejto časti súťaže U20. Netrpezlivo sme s Gabom čakali na váženie. Nakoniec ho predbehol Čampiš s váhou 33 900 gr.

ucka_buk_18Celkovo to vyšlo Michalovi Čampišovi, ktorý mal súčet umiestnení rovnaký ako Gabo 4, ale na CIPS body o necelé kilo viac. Prakticky medzi nimi rozhodol jeden kaprík. Ale všetci v tejto kategórii podávali po oba súťažné dni úžasné výkony!!!

ucka_buk_20Poradie U15 – 1. Jakub Ovári/ v pravo/,  2. Nina Hájičková / vľavo/ , 3 Rasťo Dudr / v strede/

ucka_buk_21ucka_buk_22ucka_buk_23

ucka_buk_24Zaslúžené poháre trnavčanov

Bolo dobojované, zrátané! Ostávalo už len vyhlásiť výsledky, oceniť najlepších a zatlieskať aj tým, ktorým to celkom nevyšlo. Snažili sa naozaj všetci. Ale niekomu sadne voda a niekomu nie. Naša organizácia poskytla mládežníkom ozaj dobre zarybnenú vodu, kde sa každý mohol dosýta vyšantiť. V tabuľkách si môžete pozrieť konkrétne lovené váhy i dosiahnuté umiestnenia. Trnaváci sa nestratili a dve pekné dvojky v oboch kategóriách sú veľmi zaslúžené. Ďalšie dvoj kolo bude za mesiac na Čiernej vode, kde to bude asi niečo úplne iné. Tam by mala bodovať jemnosť a citlivosť. Ale spomienka na bukovských kapríkov a pekné prostredie dúfam ostane týmto mladým pretekárom vrytá do pamäti na dlho!

S mimoriadnu akciu usporiadanou na VN Buková pre mladých športových rybárov sa s vami podelil – Ardan

Na záver kompletné tabuľky výsledkov v oboch kategóriách:

U15_vyledky18U20_vysledky20