Prvý zo seriálu detských súťaží pre trnavský rybársky dorast.  27.5.2018 sa zišlo 12 mladých záujemcov o zmeranie si svojich rybárskych zručností na malých úvodných rybárskych pretekoch, / aj keď som tajne dúfal v podstatne väčšiu účasť – veď len v DRK Trnava máme 15 detí./ Organizačne súťaž zabezpečovali členovia Klubu LRU Trnava. Pekné poháre išli z rozpočtu krúžku a ceny boli zakúpené zo zamestnaneckého mikro sponzoringu -  PSA group

Crasio_004Crasio_001Crasio_002Crasio_003Crasio_005Crasio_006Crasio_007Crasio_008Počasie bolo až prehnane pekné a už počas nástupu a losovania si svojich lovných miest, bolo cítiť, že vydržať na tomto úpeku na pravé poludnie nebude pre mládežníkov žiadna sranda. Zopár slov na úvod o pravidlách hodnotenia, doporučenej technike a všetci sa netrpezlivo rozbehli na svoje vylosované miesta. Každý podľa svojich možností a vybavenia si rozložil svoje stanovisko.

Crasio_009Crasio_010Breh na ktorom sme uskutočnili súťaž bol už poriadne zarastený. Lovné miesta sme vykosili s pánom Hájičkom. Ale tých mladších z vysokého porastu nebolo ani poriadne vidieť. Povodie akosi nestíha vykášať brehy potokov. Ľavá strana Parnej je ako bodliakový prales vysoký 3 metra. Tu sa nedá na breh vody ani presekať mačetou.

Crasio_012Crasio_013Ale poďme  k samotnej súťaži. Hneď po úvodnom kŕmení sme očakávali množstvo záberov a rýb trepotajúcich sa na udiciach podobne ako tomu bolo pred niekoľkými dňami na poslednej schôdzke krúžku. Ale opak bol pravdou. Rybky sa pre nich ideálnom počasí treli na opačnej strane v trávach a o nastražených červíkov a bonduelku až taký záujem neprejavovali.

Crasio_014Crasio_015Ale predsa sa len niekoľko rýb podarilo oklamať a nikto neostal bez úlovku! Ten kto mal slnečník bol na tom trochu lepšie. Ale aj pod ním bolo na nevydržanie. Mladý Horina celý čas stál … ale poslednú pol hodinku už pomaly kolaboval a tak svoj lov ukončil a musel sa schovať do chládku. Vyslúžil si odo mňa pochvalu, že hneď na svojej prvej akcii zabodoval a vydržal!

Crasio_016Tí, čo už mali viacej skúseností a ako sa hovorí aj odchytané ulovili viacej. Rozhodovalo sa na jednotke, kde Nina Hájičková vsadila na lov kapríkov. Podobne aj Andrej Heger a na konci v najhlbšom úseku Jakub Lipka.

Crasio_011Karty sa snažil zamiešať lovom na 5 metrový bič Machač z Trenčína. Ten má trnavské akcie rád, neváha ani minútu a prihlasuje sa vždy medzi prvými.

Pobehoval som po brehu a sledoval a snažil sa čo to poradiť aby každý nejakú tú rybku ulovil. Adam Poljak vždy ulovil rybku keď som bol pri ňom. Pobehovaním po brehu a dodržiavaním pitného režimu mi prešli tri hodiny trvania súťaže bleskovo.

Crasio_017Nina v posledných desiatich minútach ulovila kapríka a ako váha ukázala bol to víťazný.

Po odtrúbení konca lovu nastalo váženie úlovkov.

Crasio_018Crasio_019Crasio_020Crasio_021Crasio_022Crasio_023Crasio_024Crasio_025Crasio_026Crasio_027Všetky rybky boli ihneď po zvážení pustené naspäť do vody. Páčilo sa mi, ako všetci spoločne obdivovali dosiahnuté úlovky a mali radosť z každej rybky.

Crasio_028Počas doby potrebnej na vyhodnotenie poradia a pripravenie cien pre všetkých súťažiacich, všetci pobalili a upratali svoje lovné miesta a čakali v chládočku na záverečný ceremoniál.

Crasio_032Rýchlo sa vyhodnotilo – odovzdali poháre a ceny.  Odovzdávali sa pripravené ceny tak, že od prvého miesta si mohol každý vyberať z pripravených rybárskych cien, čo sa mu najviac páčilo.

Crasio_031Naviac boli vyhodnotení aj prví traja do desať rokov a tí dostali pekné pamätné medaile.

1. Andrej Machač – 2 345 gr., 2. Damián Križan – 905 gr., Rpman Horina – 560 gr.

Crasio_030Miesta 1-5.: 1. Nina Hájičková 3530, 2. Jakub Lipka 3 240, 3. Andrej Machač 2 345, 4. Andrej Heger 1 975, 5. Jakub Godány 1 445 gramov

Crasio_029Spoločné fotografovanie bolo už len takou „čerešničkou na torte“! Keby bola … aj tak by sa bleskovo rozpustila. Takže ako spomienka na túto prvú akciu Klubu LRU Trnava zastanú len pekné fotografie. Klub LRU spoločne s MsO SRZ Trnava pripraví v priebehu celého roka viacero rybárskych akcií na ktorých radi privítame aj ďalších mladých  záujemcov o športový rybolov!

Poznámka: Športový rybolov – pre deti do 15 rokov je to vlastne zoznamovanie sa s jednotlivými technikami lovu, získavanie zručností v príprave náčinia na lov, spoznávanie rýb a hlavne šetrné vyberanie háčika z rybky, zaobchádzanie s ulovenou rybou a vrátenie aj trofejného úlovku naspäť do vody. Úplnou samozrejmosťou je, že všetky ulovené ryby počas spoločných lovov a súťaží sú po zvážení vrátené späť vode!

Záverom ďakujem všetkým mladým rybárom za športový výkon a vytrvalosť. Ich rodičom, že obetovali svoj voľný čas a v pekelne krásnom počasí venovali svojim deťom niekoľko hodín pobytu v prírode.

Za organizačný výbor – Peter Ardan, Peter Mišo a Martin Lipka