Aké dôležité je správne zaobchádzanie s ulovenou rybou je na prvý pohľad  asi zrejmé pre väčšinu rybárov. Aké je to však v skutočnosti zistíme, ak chodíme k vode trochu častejšie a stretávame pri vode približne okruh tých istých ľudí. Postupne spoznáme ich návyky, že ľudia sú pohodlní a urobiť pár krokov k vode, zobrať si podberák a aj podmierečného kapríka, alebo aj pleskáča či inú tzv. bielu rybu podobrať, šetrne jej vybrať zaseknutý háčik a pustiť späť do vody im robí problémy. Musím povedať z vlastných dlhoročných pozorovaní, že v tejto oblasti má množstvo tzv. rybárov ozaj čo doháňať!

poskodenie_papulky01Ako dokumentuje foto uloveného karáska – nešetrné vybratie háčika – alebo skôr diletantské bez použitia vhodného nástroja, zanechá na rybe určite trvalé následky v podobe znetvorenia papuľky. Možno tento zákrok rybára prežije – veď príroda je nevyspytateľná a naše rybky sú supermani, ktoré prežijú akýkoľvek zásah. Po niekoľkých rokoch, ak bude mať rybka šťastie vyrastie a rybár nebude veriť vlastným očiam akého mrzáka ulovil!

kovovy_pean01

Používanie klasického kovového peana je vhodné pri vypínaní rýb ulovených na prívlač. Prípadne pri zaseknutí woblera s dvomi troj háčikmi. Vtedy použijeme pean – aj pre vlastnú bezpečnosť je to vhodnejší nástroj. Ľahko by sa mohlo stať, že niektorý z troj háčikov skončí zapichnutý v našom prste.

vypichovac01

Pri vypínaní nedravých rýb, ak nedokážeme perfektne uchopiť háčik je nutnosť použiť umelo hmotný jednoduchý nástroj – vypichovač háčikov. / investícia 30-50 centov/ Práca sním je naozaj jednoduchá. Ten, kto sa chce sním zoznámiť – perfektné krátke inštruktážne  video, ktorému sa dá aj keď je to v Poľštine perfektne porozumieť. Od autora Tomasz Horemski – link https://www.youtube.com/watch?v=0Ya3Nx_Rq3k

vypichac_pouzitievypichac_pouzitie_02Takže – šetrné vypínanie aj drobnejších rýb môže v celkovom ponímaní dosť pomôcť našim vodám. Bude tam menej uhynutých rýb, ktoré hlavne v tomto teplom období sú veľmi chúlostivé na zaobchádzanie. Rozkladajúce sa ryby aj veľmi zhoršujú kvalitu vody a ohrozujú celú osádku rýb!

Niet horšieho pohľadu pre hospodára, ako pohľad na uhynuté nafúknuté ryby!

***

Peter Ardan – hospodár MsO SRZ Trnava