Na tieto zaujímavé pohárové preteky sa tentokrát tešilo 20 dvojičiek – ozaj nadšencov v LRU plávaná. Medzi nimi aj naša dvojička – prvoligoví plavačkoví pretekári družstva Trnava – Mivardi v zložení Martin Lipka + Gabriel Vajsábel. Ja som robil brehára Gabovi a Martinovi jeho dcéra Ema.

Pôvodne to mali byť dvoj denné alebo dvojkolové preteky, ale usporiadatelia sa nakoniec rozhodli pre sólo preteky. Sú podstatne nižšie náklady na výjazd 2 členov z rôznych kútov Slovenska. Dokonca tu boli aj 2 mančafty z Poľska, s ktorými má miestny Vagón klub dlhoročnú družbu. V piatok sme sa dozvedeli o stavu vody na Váhu.

hrdel_001“Tečie kakao a je povodňový stav!”

Mali to na svedomí silné búrky v Tatrách a na Orave. Rieka Orava priniesla okrem objemu aj to povestné kakavko. Bude tu problém niečo uloviť. Ranné losovanie a nástup prebehol v pohode. Bola tu snaha aj posunúť začiatok lovu, ale keďže bola jedna dvojica proti, išlo sa po predvolenom harmonograme. V cene štartovného bol aj super gulášik a nápoj pre každého pretekára + vedúceho družstva – mojej maličkosti. Keď som v duchu zrátal náklady, ktoré usporiadatelia vynaložili na realizáciu pretekov, tak som prišiel k mínusovému číslu. Tento môj odhad nakoniec potvrdil aj hlavný usporiadateľ.  / Minulý rok doplatil ešte 7 € z vlastných na celkové vykrytie nákladov!/

hrdel_002Ale poďme k samotným pretekom. Venovali sme veľa času dôslednej príprave krmiva a množstvu živej – spolu 5 litrov kostných červov. Tentokrát to bolo bez patentky. 80 percent červov sa lepilo.

hrdel_003Moje losovanie pre Martina!

hrdel_004Slávnostný nástup – privítanie – dohodnutie časového harmonogramu a išlo sa na vec!

Pri rozkladaní trónov bolo treba dať pozor. Predné nohy išli tesne na okraj vody – nedalo sa odhadnúť či pôjde ešte hore, alebo pôjde o niečo dolu. Nachystané boli ploché plaváky od 20 – 30 – 40 gramové. Ale aj belicové udice, nakoľko aspoň beličky bolo sem tam vidieť krúžkovať v kalnej vode Váhu.

hrdel_005Gabo A6

hrdel_006Martin – jeho bitevné pole – B1

hrdel_010Táto trať je na brehu bez prekážok a tak vidím nielen prípravu celého sektora pretekárov, ale po výstrele a začiatku lovu aj ako sa jednotlivcom darí a čo lapajú. Smerom doprava všetkých a doľava asi 8.

Začiatok bol v znamení lovu drobnej ryby z hladiny. Bolo vidieť, kto to vie a kto sa len tak trápi. Mi sme použili staré, možno 4 ročné belicové kŕmenie červenej farby. Ale našťastie fungovalo a Gabo i Martin idú z beličkami celkom dobre. Po 30 minútach však začala voda spomaľovať a aj všelijaké merače kolísania vodnej hladiny zapichnuté na okraji vody zo začiatku ostávali na suchu.

Z 30 gramového plaváka sa po chvíli prešlo na 8 gr bambuľku a za hodinu už na 3 gramovú! Voda sa zabila a dokonca chvíľu išla aj opačne. Niektorí pretekári mali problém prezbrojiť, pretože taký stav vody nevedeli dopredu odhadnúť a poniektorí také malé gramáže plavákov ani nezobrali z domu!

hrdel_007Vozenie lepeňákov!

Bolo potrebné pravidelne dokrmovať lepeňákmi a aj krmivom. Gabo bol zo začiatku veľmi rýchly na jemné zábery – a asi 10 rýb premárnil. Postupne však prečítaval poriadne zábery a ryby sa čoraz častejšie vešali na háčik. Nešiel zle. Ale nedalo sa odhadnúť, kto je na tom najlepšie. Niekedy aj 4 naraz ťahali rybu. Jeden  mrenu, druhý ploticu, nosáľa či jalca. Voda postupne tak klesla. že 4 metrové sieťky boli vo vode len posledných pol metra. Ale sedenie nik neposúval, lebo situácia sa mohla kedykoľvek zmeniť a voda riadne nastúpať.

hrdel_008hrdel_009Gabovi nosálici!

hrdel_012Martin išiel zo začiatku slabšie – moc sa mu nedarilo a dosť rýb mu padlo. Ale nakoniec v poslednú hodinku bodoval. Aj keď mu pekná mrena spadla nakoniec ukopal super výsledok 4. v sektore z 20. tich pretekárov.

hrdel_011Váženie ukázalo nakoniec Gabovi váhu 6 870 gramov a peknú 6. v sektore.

Dohromady umiestnenie 10 a o 2 body 4. miesto – pekný výsledok, aj keď to bolo znovu zemiakové umiestnenie.

hrdel_013Po rýchlom pobalení v sektore a konzumácii vydareného gulášika sme na nástupe a vyhodnotení podľa dosiahnutých váh odmenili potleskom víťazov. Pekné poháre išli do rúk tým, ktorí množstvo rýb v sieťke vydreli a mali šťastie aj na ich veľkosť. Pamätným pohárom ocenili aj priateľov z Poľska ktorým sa moc nedarilo 17 a 20 miesto! Zatlieskali sme nielen domácim – ktorí šťastlivo uhrali jednotku, ale všetkým !  Väčšinou domáci pohoria, ale tentokrát im to vyšlo a dvojička Martin ValášekKarol Matyasa súčtom 8 bodov a váhou 16 130 gramov zaslúžene vyhrali.

hrdel_014Pekný výkon podal Miro Santus – víťaz sektora A s výkonom 12 910 gramov . Sektor  B – vyhral Jozef  Václavek 9 550 gramov.

Super preteky, o ktorí sa zaslúžili usporiadatelia svojím precíznym prístupom a srdečnosťou a pretekári svojim nasadením. Počasie vyšlo na parádu a kalná voda Váhu nakoniec vydala ryby, na ktoré sa všetci tak tešili!  Nakoniec aj naše družstvo sa nestratilo a uhralo pekný výsledok! Takže super!

hrdel_015S touto veľmi vydarenou akciou vás rád oboznámil – Ardan