Na spopularizovanie lovu rýb udicou na plávanú Klub LRU Trnava – družstvo 1. Ligy Trnava MIVARDI v spolupráci s MsO SRZ Trnava  – DRK Trnava uskutočnil 11.5.2019 na vodnej nádrži VN Buková pretek pre mladých rybárov v LRU plávaná podľa medzinárodných pravidiel CIPS. Prvý krát pod názvom TRNAVSKÁ JUNIORKA.

Prihlásení boli nielen dlhoroční harcovníci, ale aj mladí rybári , ktorí sa na takéto, dalo by sa povedať špičkové podujatie prihlásili po prvý krát. Na našej vodnej nádrži Buková majú na takéto rybárske meranie síl vytvorené tie najlepšie podmienky. Nielen bohatá obsádka rýb, ale aj pekné prostredie a hlavne bezpečný breh. Samozrejmosťou je dohľad nad mladým rybárom – dospelou osobou. Pri týchto pretekoch je úplne samozrejmá samostatnosť mladého rybára. Nie tak ako vídame pri bežných detských pretekoch, kedy dospeláci deťom nielen nahadzujú, ale aj zaseknú rybu a zdolajú ju. Tvrdia, že ich dieťa to fyzicky nedokáže, a berú im tak celú pointu rybárčenia – ten slastný pocit, keď rybárik  trasúcimi rukami od napätia zdolá samostatne rybu a aj jej dá slobodu! Myslíme si, že detských  rybárskych pretekov by sa mali zúčastňovať len deti, ktoré samostatne už dokážu loviť. Dospelí mladých rybárov na detských pretekoch len sprevádzajú a nie opačne!!!

V mladšej kategórii U15 – teda rybárov do 15 rokov sa celkovo prihlásilo 13 z rôznych kútov Západného Slovenska. Mohol sa prihlásiť ktokoľvek z celého Slovenska. Vedeli  by sme organizačne zvládnuť aj väčší počet rybárov. Naschváľ sme posunuli prezentáciu medzi 8,00-8,30 hod. Za tri hodinky sa dá autom prísť aj z väčšej vzdialenosti na miesto konania pretekov.  Mladí rybári nepotrebujú na takýto pretek kompletnú pretekársku  výstroj. Stačí aj dlhší bič alebo 4 metrový prút s očkami. Oveľa potrebnejšie je mať odvahu zapojiť sa do takýchto pretekov a užiť si športového súperenia s rovesníkmi rovnako postihnutými, ďaleko od počítačov, tabletov a mobilov.

Počasie vyšlo úplne super. Blízke parkovisko sa ráno rýchlo zaplnilo a tí, ktorí si nestihli papanie pre rybky pripraviť doma, tak si ho dorábali priamo na mieste.

juni_06O 8,30 bol krátky nástup, kde dostali všetci základné informácie a každý si vylosoval svoje miestečko.

juni_07Losovali naraz obe kategórie. V kat. U20 sa prihlásili len 4 pretekári a bojovali o 1 pohár. Nás trnavákov zastupoval Gabriel Vajsábel.

juni_08

V kategórii U15 bolo 13 pretekárov. Tu sme mali z nášho domáceho trnavského Detského rybárskeho krúžku 4 zástupcov – Andreja Hegera, Ninu Hájičkovú , Jakuba Godániho a Martina Godániho.

juni_10juni_12juni_11juni_21Aby sa nikto nemohol sťažovať, že sa nestihol poriadne pripraviť – tak na prípravu na vylosovanom úseku mali všetci 2 hodiny. Potom sa už kŕmilo a lovilo od prvého nahodenia udice.

juni_13juni_26Krmivko lietalo ako sa patrí!

juni_02Poniektorí tu na mali svoju premiéru, ale dá sa povedať, že všetci lovili a nikto neostal bez slušného úlovku. Prejavila sa zručnosť, ale aj trochu toho povestného šťastíčka, ktoré zohralo svoju dôležitú úlohu.

juni_05Dostatok bielej ryby v priehrade sa prejavil – pleskáčiky, pekné macaté piesty a plotice boli pri chuti. Rozdielovou rybkou bol kapor a kto ich mal najviac tak mal šancu dostať sa na pódium.

juni_20

juni_19Bola radosť pozerať na snaženie mladých rybárov, ktorí bojovali s kapríkmi!

juni_25Tri hodinky však pri neustálych záberoch rýb prejdú veľmi rýchlo. A tak signál -  koniec pretekov niektorých prekvapil.  Niektorí sa museli aj rozlúčiť s rybou, ktorú nezdolali do signálu koniec preteku!

juni_30Víťaz pretekov – Trnavská Juniorka 2019

juni_22juni_24Vážiaca komisia si váženie užila – a každému za jeho úlovok potriasla rukou.

juni_28juni_27juni_29

Vysl_listina_TJ19_U15************************

Nakoľko staršia kategória lovila o hodinku dlhšie – niektorí ani nebalili, ale išli sa pozrieť na svojich starších kolegov, ako oni lovia v bohatých vodách vodnej nádrže Buková.

………………..”Pokračovanie reportáže v 2. časti”…………………….