Naši rybári si začali viacej všímať a hlavne vnímať kvalitu vody. Priehrady si žijú svojím životom, ale výpuste s týchto priehrad zásobujú Trnávku a Parnú vodou.  V súčasnom období sa vodou šetrí a prietoky na tokoch sú len na úrovni minimálneho biologického prietoku. Tým, že majú minimálny prietok sú citlivé aj na drobné znečistenia. Obsah kyslíku je na najnižších úrovniach a stačí aby sa dostala do takejto vody látka, ktorá ešte tomuto poklesu napomôže a je tu problém pre rybiu osádku.

uhyn_01Táto situácia nastala na Parnej v úseku okolo golfového areálu a Trnavských rybníkov! V nedeľu navečer mi ohlásili úhyn rýb!  Ryby sa zachytili na bobrej hrádzi pred železnicou a posledným rybníkom. V pondelok ráno som prešiel uvedený úsek od cestného mosta pred Bielym Kostolom až po posledný rybník. Úhyn bol len v úseku cca 100 metrov. Výpuste z regulačných zariadení rybníkov do potoka boli pekne čisté. Bol som pozrieť aj priamo do nich a nenachádzal a v nich žiadna uhynutá ryba.

Parna_tok02

Parna_tok01bobia_hradza01Na bobrej hrádzi sa zachytilo cca 20 kg rôznych druhov rýb – zopár kaprov, pleskáčov, karasov a zopár dravých rýb – zubáčik a ostrieže. Po 24 hodinách tam bolo len malá časť úhynu – o lividáciu sa postarala zver.

Parna_brehy_01Brehy na tomto úseku potoka sú veľmi zarastené a zopár vytvorených prístupov až k vode využívajú hlavne páriky, ktoré chcú mať pokoj od zvedavých očí.

Parna_brehyJe tam aj pekné ohnisko!

Parna_brehy_04Parna_brehy_03Parna_brehy_02Parna_brehy_05Ale aj super zákutia vytvorené ľudmi, ktorým robí problém zbaviť sa odpadu legálnou cestou. Ich predpokladom je, že príroda sa o všetko postará a keď tá nie, tak aktivisti za čistú Trnavu budú mať na niekoľko dní o svoju zábavku postarané.

Parna_tok03Pri pohľade, ako sa odpad kopí na nejakej bobrej hrádzi mi je dosť špatne. Na kvalitu rybieho mäsa na tomto úseku toku sa aj bojím pomyslieť – ale jednoznačne odporúčam nekonzumovať !!!

Nedávať ani domácim maznáčikom!!! Ďalší úsek spôsobu lovu “chyť a pusť!”

Táto krása sa nachádza skoncentrovaná na úseku cca 300 metrov.  Odporúčam školám v rámci estetickej výchovy a etiky o exkurzie do terénu na praktické ukážky. Kto to neuvidí na vlastné oči, nevie si predstaviť čo taký homo sapiens dokáže zanechať pre svoje ďalšie pokolenie!

***

II. diel

Dnes o 8,00 ráno mi volal rybár že v Trnávke v parku tečie kalná voda a ryby lapajú po kyslíku.

Trnavka_01Pohľad na tok Pri Pamätníku SNP

Trnavka_02Množstvo vody a kal  mi dával jediné… že sa z VN Boleráz vypúšťa nejaká voda.

Po Krátkom telefonáte som zistil, že Mesto v hornej časti mechanicky prečisťuje koryto Trnávky a snaží sa o skultúrnenie regulovaného  toku  Trnávky. Zvýšená hladina bude 24 hodín a potom sa všetko zasa dostane do normálu!

Je to výborné,  ale určite to bude mať za následok, že všetky tie usadeniny sa len posunú mimo mesta.  Úsek po Majcichov bude na dlhú dobu postihnutý – snáď to vody Dudváhu  trochu zriedia a nepríde k úhynu rýb v dolnom úseku Duváhu až po Veľkú Maču.

Celú situáciu budeme monitorovať !

***

Ardan – rybársky hospodár msO SRZ Trnava