Mám to šťastie, že môžem byť vďaka svojmu veku pri vode i na rybách kedy ma napadne a sledujem prírodu, ryby. Každý deň je iný a svojím spôsobom neopakovateľný. Každá  vychádzka  k vode je iná. Aj keď chodíte na svoju vodu často, viete, že nie vždy je rybačka podľa vašich predstáv. Proste ryby sú ryby a niekedy vôbec nechcú spolupracovať. Treba sa tešiť s každého záberu, úlovku peknej plotice, červenice a určite pri troche trpezlivosti prídu aj tie väčšie, ktoré vás postavia zo stoličky.

Samozrejme  vnímam intenzívnejšie aj ľudí, ktorí sa snažia akosi vymotať z tejto súčasnej situácie, ktorá poniektorých poriadne zaskočila a s neviditeľným nepriateľom bojujú každý po svojom. Počas mojej pracovnej činnosti som roky chodil do atómovej elektrárne a do primárneho okruhu s možnosťou schytať dávky nebezpečného neviditeľného žiarenia. Ani žiarenie nie je vidieť ani cítiť – avšak podcenenie  alebo obchádzanie vytvorených opatrení prevádzkovateľom atómovej elektrárne sa okamžite obráti proti vám a môžete mať trvalé zdravotné následky.

korona_03Ako sa prejavuje tento vírus na brehoch našich rybárskych revíroch…aké má následky???   Zo začiatku sa chová veľmi nenápadne. Na brehu je pohodené prázdna plastová fľaša, plechovka od piva alebo energeťáku, škatuľka od cigariet. Večer odchádzam z prázdneho  parkoviska pri stavidle už skoro za tmy a keď na to isté miesto prídem ráno, tak tam …kde som stál je vyhorené ohnisko a množstvo odpadkov po zemi aj keď je vrece na odpadky vzdialené cca 10 metrov! Neuveriteľné. korona_04Za dva dni  – tam kde bola 1 fľaša je už 5, alebo celá igelitka všakovakého odpadu. Ľudská povaha je taká, že ak je niekde už nejaký odpad – tak keď tam prihodí ďalší tak sa v podstate nič nedeje. Špeciálnou skupinou sú podľa mňa grilovači pendleri – ich vlastnosť je taká, že si svoj úžasný spoločenský piknik urobia v nedotknutej časti prírody a po jej devastácii sa presunú zase niekam inam!  Veď kto by chcel svoju rodinku rekreovať na smetisku?

korona_08korona_07Vychádzky do prírody sa stali pre rodiny s deťmi počas karantény akýmsi preventívnym liekom… hlavne proti ponorkovej nemoci z uzavretého priestoru v byte. Mám radosť z toho, ako ponad rúško dieťa vypleštenými očkami sleduje možno po prvý krát v živote drobný poter na kraji  vody, alebo jaštericu naživo a nie v televízii alebo počítači. Ale medzi poterom plávajú sklené i plastové fľaše, ktoré tam nachádzali kempovači a 10 až 17 roční školáci, ktorí sa pravidelne  vo  veľkej tlupe schádzajú v hustom poraste na brehoch Parnej. Určite sa neschádzajú preto aby obdivovali krásny západ slnka, štebot vtákov či vyskakujúce ryby. Hlasná hudba, ak sa to dá hudbou nazvať a bohatý slovník skladajúci sa na 80 % z dvoch významných slov / názvov pohlavných orgánov / . Bez  týchto dvoch slov by vôbec nedokázali vyjadriť svoje názory na rovesníkov, školu, svoje školské povinnosti, na rodičov!!!  Požívanie alkoholických nápojov, fajčenie všetkého čo príde pod ruku je prejavom hrdinstva a hlavným hrdinom je ten čo toho zdolal najviac, čo zlámal… poničil …pohádzal do vody. Veď to voda odplaví!  A keď nie… šak to nejaký „blbec“ po mne uprace! Na týchto tinedžerov má korona úplne iný vplyv. množstvo voľného času sa u nich prejavuje veľmi negatívnym spôsobom.

Existujú ochotní ľudia, ktorým nie je ľahostajný postoj k prírode ako taký!  Vo svojom voľnom čase a na svoje náklady obrovské množstvo odpadu z prírody odstránia. Ale dokedy ich to bude baviť?

korona_09

Foto je z jednej soboty na Parnej členov Za lepšiu Trnavu.

Na každom rybárskom  revíry je jeden poverený rybársky hospodár, ktorému čistota na brehoch a tým aj vody leží na srdci. Aby mohli nielen rybári pri svojich celodenných rybačkách kultúrne stráviť pobyt pri vode. Posedieť, vnímať prírodu i ďalších rybárov  a nemuseli nosiť so sebou malé chemické WC. Náš rybársky spolok osadil na Dolnom Dubovom a Suchej 8 suchých toaliet. A neboli zadarmo! Ako niektoré skončili vidieť na fotke. Ich neustála oprava drží hospodárov v pohotovosti. Všetci rybársky hospodári venujú tomu, aby ste si v peknom prostredí mohli uloviť peknú rybu veľa zo svojho voľného času.

korona_06Jún je tu a s týmto dátumom sa začína pre niektorých „rybárov“ veľmi akčné obdobie. Treba vybrať z vôd čo sa dá. “Zakiaľ sú a idú!” Veď treba naplniť  mrazáky, uspokojiť  rodinu, známych, prípadne očných primátorov.

Dúfam, že rúška, ktoré boli dlho našou súčasťou odložíme a konečne si užijeme v prírode pri našom športovom rybolove!

korona_02Na záver – prázdne obaly z jedla a nápojov  postláčajte, zminimalizujte objem a odneste naspäť domov. Prázdne obaly vážia len niekoľko gramov. Každá domácnosť si platí za odvoz odpadkov  v mieste bydliska. Ale nie za odvoz s prírody! Aj hospodári si chcú užiť  rybačku ako ostatní a nie dokola robiť smetiarov po bordelároch!

korona_05Do novej rybárskej sezóny veľa pekných chvíľ strávených pri vode  bez rúšok a samozrejme aj primerané množstvo privlastnených úlovkov vám prajem ja i celý výbor MsO SRZ Trnava.

Petrov zdar!

Peter Ardan – rybársky hospodár MsO SRZ Trnava