19.12.2020 – parná v Kamenáči.

Dnes bol veľmi sychravý deň, kedy nie je ani psa hodné vyhnať von. Ja som sa rozhodol  po dopečení jednej várky vianočných oplátkov ísť aj napriek mizernému počasiu okúsiť, ako si užívajú vianočnú pohodu rybky v Parnej.  Dosť ma rozladil hneď prístup na parkovisko pri stavidle. Rozjazdené autami a celé zablatené – vrátane prístupovej cesty. Prejavila sa zvýšená návštevnosť  otužilcov Trnavy, ktorí sa striedajú v pravidelných polhodinových intervaloch po celé dni a nedeľa je bonus. Prestalo ma baviť ich neustále rozpravy a zamýšľania sa nad teplotou vody a tak som začal chodiť asi 100 metrov od stavidla,  kde majú už rybky pomerne pokoj. Poctivo si celú výbavu naložím na chrbát a tých pár desiatok metrov prejdem. Ale dnes ma zarazila rozjazdená prístupová cesta po okraji poľa. Štvorprúdová autostráda s hlbokými koľajami plnými vody.

blato_01blato_02Skrátka pre bežné autu už nezjazdné. Ale spýtal som sa jediného rybára loviaceho pod stavidlom či tam videl ísť nejaké autá. Jeho odpoveď : pred chvíľou odtiaľ odišli 2 terénne auta 4×4 s rybármi. Skrátka tiež rybári , ktorí si chcú užiť  nielen rybačku bez akejkoľvek fyzickej námahy, ale asi radi okrem na ryby, radi chodia aj do auto umyvárne. Že zničia jedinú prístupovú cestu pre ostatných im nevadí!!!  Veď oni zo svojimi super tátošmi si cestu prerazia a ostatní ich nezaujímajú!

blato_03Ale nechcel som len na túto tému, lebo som prišiel sa vydýchať na brehu bez rúška a preveriť aktivitu v 4°c teplej vody. Aby som mohol aspoň trochu slušne loviť a bez červeného nosa a zmrznutých rúk sa nevracal za tmy domov, dal som si proti vetru dáždnik. Pomohol a navýšil pohodu pri vode. Rýchlo som rozbalil svoju deličku  a obvyklú výstroj lovu na plavák. Systém som mal vyskúšaný – hlavný silon 0,12 a nadväzec 0,10 s červeným háčikom 18 tkou. Po úvodnom vyvezení 5 gúľ do stredu Parnej a napichnutí jedného bieleho kosťaka som s malou dušičkou čakal či sa dočkám vôbec nejakého náznaku záveru. Včera s Cífera som odchádzal s dlhým nosom len s úlovkom 1 dúhaka.

blato_karas01Úplne čierna anténka sa po minúte pekne plynule ponorila a prvý karas bol vonku.  To čo som mal v Cíferi za celý deň som mal v Parnej za minútu.  Potom nasledoval koncert nádherných záberov. Kapríci a karásci sa predbiehali, kto si prvý udzobne navoňaného červa s Karpixovým posilovačom.

blato_kapor01blato_kapor03Na minimum návnady –cca 0,5 kila / kde boli tak 2/3 z pekného krtinca z brehu mi ešte polovica ostala na zajtra a cca 30 kosťákov,  ktoré som napichol na háčik som ulovil množstvo rýb. 10ks karasa, niektorí aj slušný + 14 kapríkov od 30 cm do 45. Tých väčších tesne pod mieru boli 4. +jeden ostriež. Najväčšieho som ako vždy ulovil na posledný hod – skoro potme som vysledoval jemný záber a kaprík ma prekvapil na tento čas mimoriadnou vitalitou.

blato_kapor02Určite som si prišiel na svoje a dúfam, že do konca roka ešte niekoľko krát si prídem preveriť , kde sa kapríci nachádzajú a ako si užívajú sviatky. Určite sa im ujde aj niečo z môjho vianočného stola!

Prajem všetkým … aby vyhrali  nielen súboje s peknými rybami, ale aj s pliagou, ktorá sa neustále okolo nás moce. Rybárčenie v akomkoľvek počasí vám pomôže vyvetrať si hlavu, precvičiť telo i získať nejaké skúsenosti  a imunitu. Len  sa treba primerane teplo obliecť  a nebáť sa fyzickej námahy pri nosení rybárskej výstroje.

Prajem všetkého dobrého počas vianočných sviatkov a pevného zdravia do budúcnosti!     Ardan