jan_par_01Posledný januárový týždeň je každý deň na Parnej ohľadne počasia iný. Jedine otužilcov je stabilne po celý deň ako maku. Zmenili svoju taktiku kúpania! Zo skupinového na jednotlivcov, alebo tak do troch ľudí,  A to každú pol hodinu od rána až do tmy! Nevadilo by mi to, keby najlepšie miesta – v hlbokej vode neboli pre rybárov týmto úplne odstavené.  Počasie ani kúpači ma neodradia od rybárske výpravy. Len som bol nútený posunúť sa proti prúdu do plytkej  a rýchlejšie tečúcej vody. V súčasnosti je hodne zrážok, spúšťajú sa priehrady a tak je maximálny stav vody a je dosť zakalená. / bodaj by bol takýto prietok aj po celý rok – to by bola úplne paráda/

jan_par_01bJe potrebné aj tak vystrojiť sa na čo naj jemnejší spôsob lovu. Delička je tu úplne najlepšia i keď na jemný feeder to tiež išlo! Všetko si nanosím až na koniec pláže. Bez poriadnych zateplených gumákov, tepláho oblečenia a poriadnych rukavíc sa neoplatí ísť z domu. Samozrejmosťou je u mňa používanie podložky pod kapra, ktorá mi slúži ako tepelná podložka pod zadok. Kapríkov a všetky rybky vypínam v podberáku a opatrne vraciam späť!

jan_par_04jan_par_05Ako vlastne išli? Bol som tu okrem jedného dňa každý deň v týždni vždy od 13,00 do 16,00. Na poriadne vyvetranie mi to postačovalo. Vždy na úvodné kŕmenie som dával 4 gule krmiva. Kládol som plavačkový systém  zhotovený z plaváčika o nosnosti 0,6 gramu na hlavnom silone 0,12 a 20 háčik som viazal na silon 0,1o a keď zábery ustali tak na silone 0,8! Môžem smelo prehlásiť, že zakaždým som mal dostatok záberov a úlovkom boli na 80% kapríci. Ak bola teplotu vzduchu 8 °C tak brali aj plotice a karásky. Teplotu vody som vždy vedel od otužilcov, pre ktorých je to hlavná veličina ich pobytu vo vode.  Začiatok týždňa 5 °C na konci 3-4°C. Pri peknom slnečnom dni brali veľmi spoľahlivo a za tri hodiny som ulovil cca 12 kapríkov od 30 do 43 cm. Pri schladení a bez slnka to bolo horšie o polovicu.

jan_par_07Zábery boli absolutne jemné – jedine moje dlhoročné čumenie na anténku plaváka mi pomáhalo zaregistrovať prvý jemný dotyk ryby s nástrahou a následný mikro záber v podobe zarovnania anténky s hladinou, alebo jemné vynorenie plaváčika. Niektoré zábery som skôr vytušil ako videl! Na akýkoľvek jemný mikro pohyb plaváčika som zareagoval a na počudovanie aj pravidelne premieňal v úlovok rybky.

jan_par_03Na háčik som zo začiatku dával tak maximálne 1-2 drobné pinky. Ale dosť často som vyťahoval nejakú časť lista alebo drobné nečistoty. Ale ku koncu sa mi v kalnej vode osvedčila chobotnička navoňaných piniek. Výhodou bolo, že pri naplnení háčika viacerými kosťáčikmi sa tak háčik často nezachytával na naplaveninách na dne. Sem tam som nastražil aj mikro guličku cesnakového cesta, alebo priam špinku strietky z chleba alebo sladkého pečiva. Výhodou bolo položenie deličky do razošky a podopretie hrubého konca pod stoličku. Celý systém bol jemne prehĺbený a stabilne položený v prúde.  Zo začiatku boli zábery po 3 až 5 minútach a k večeru to bolo slabšie. Bolo si treba na plno hodnotný záber počkať. O to viacej som si úlovky cenil. 3 kapríci zo šiestich mali cez 40 cm! Ani jeden krát som neskončil bez niekoľkých pekných zdravých kapríkov.jan_par_06Priehrady sú zamrznuté, ale v Parnej ako sa ukazuje sa kapríci akosi nezazimovali! Zajtra po 24 hodín trvajúcom daždi uvidím, čo to s rybkou urobí a či sa mi niečo podarí na jemné náčinie pri vysokej a predpokladám kalnej vode niečo uloviť! / dám vedieť…/

Ardan