Keď ryby neberú!

Chodím na jednu vodu našej organizácie – permanentne hlavne v období, keď sú uzavreté rybárske revíry v dobe hájenia kapra.

Celý deň pracujem väčšinou pri počítači a po robote, ak to len trošku počasie dovolí idem k vode. Mám to z domu 3 km a nie je mi ľúto sa sem vybrať aj niekoľkokrát za týždeň, aj keď len na 2 hodinky. Ulovil som tu už veľa pekných rýb. Rutinne rozložím svoje obľúbené biče – 4 a 5 metrové, alebo krátku 9 m odkladačku za 5 minút, zarobím za 3 hrste krmiva a po štvrť hodinke, ak sa nič v prírode nedeje mám prvé zábery a úlovky v podobe pekných plotíc, piestov, karasov, prípadne kapríka.

Ale prečo som sa rozhodol napísať tento príspevok.

Aj 20.4.2008 – v nedeľu poobede som sa rozhodol, že pôjdeme potrápiť trošku rybky, otestovať háčiky i nové druhy krmiva, ktoré sme si vymysleli používať tento rok . Je to voda mierne tečúca, široká maximálne 15 m. V nedeľu tu býva dostatok miestnych rybárov, ktorí pri peknom počasí neodolajú a po zime oprášia svoje nádobíčko a vyberú sa k vode. Počasie sa zdalo dobré, slnečno a keď prestalo pofukovať – dalo sa sedieť aj v tričku s krátkym rukávom . Proste prvá jarná pohoda, kedy netreba už vyhŕňať rukáv cez prsty, aby nezachádzalo za nechty.

Ale ryby boli proti. Nebrali a nebrali. Padal tlak a na druhý deň predpoveď hlásila zhoršenie počasia. Na brehu som narátal 10 rybárov. Po hodinke, ako sme tam všetci sústredene lovili – 3 na feeder, 2 klasicky na ťažko, ostatní na plavák a ja som sa maznal s odkladačkou a ozaj jemným pol gramovým systémom, háčik č. 20 a 1 kostný červ zavesený za rebro – za hodinu ani záber! Nakoniec rybár oproti ulovil jednu ploticu a načal debatu s rybárom oproti. “V tejto vode asi nič nie je. Tá naša organizácia sem asi nič nedáva. Voľakedy za starého predsedu som tu nachytal, koľko som chcel! Keď sem aj niečo dajú, tak len samé krpce, ktoré vyžerú dravci. Potom sa pridal ďalší rybár – keby som sem ja nedal malých sumcov – tak tu nie je žiadny! A koľko malých kapríkov som doniesol! Debata naberala na otáčkach – postupne traja rybári prebrali rôzne témy :

ako hospodár na chovných rybníkoch nič nedorobí a dávajú sa do revírov len malé ryby a tie hneď zožerú dravci

ako sú rybárske lístky stále drahšie

ako nedokáže výbor správne zrátať úlovky členov

ako si memôžu zobrať viacej ako 50 ks ušľachtilých rýb – strašné

ako rybárska stráž nekontroluje veľké partie rybárov, ktoré bivakujú celé mesiace na tom istom mieste a nikoho druhého tam nepustia – a keď aj idú na kontrolu , tak s nimi len pijú!

ako hájnici nedokážu zabrániť rabovaniu kaprov z našich vôd – lebo nechcú!

ako sa celý rybársky výbor len obohacuje na úkor ich – rybárov

ako majú všetci po zarybňovaní plné mrazáky

ako zle zaobchádzajú s rybami pri zarybňovaní

ako treba všetkých vymeniť

ako si naschváľ zoberú tých 50 ks kapra, ktoré im povolenka umožňuje zobrať – lebo doteraz sa zdá, že len oni sú tí slušní! – a to sa nevypláca!

Všetko premiešané rôznymi titulmi – len slušnými nie.

Takáto debata ma ozaj škrela – nechcel som sa medzi nich veľmi pliesť, aby som nenarušil spleť ich myšlienok a ozaj “kvalifikovaných” názorov typu – jedna baba povedala!

Dlhé roky pracujem vo výbore našej organizácie a môžem smelo povedať, že nikto si na nejaké peniaze neprišiel. Všetky peniaze, ktoré do organizácie prídu sa snažíme čo najlepšie využiť. Zabezpečiť nielen chod našej ozaj veľkej rybárskej organizácie (náklady na rybársky dom, poistenia, odvody, chov rýb, platy pracovníkov, vysporiadanie pozemkov … atď.), ale v prvom rade zabezpečiť pre naše vody a rybárov čo najviac rýb a v takej skladbe, ktoré si naše vody a ich úživnosť vyžadujú! A to všetko v pevnej viere – že to robíme pre našich rybárov – pretože výbor so popri svojich povinnostiach ani zďaleka nedostane na ryby tak často, ako bežný rybár. Väčšine výborníkov by stačili na zrátanie vychádzok aj prsty na rukách. Každé rozhodnutie o nákupe rýb, ich druhu, veľkostiach, množstve a spôsobe vysádzania rýb je kolektívne – hlasovaním – plán zarybnenia a množstvo vysádzaných rýb je na hektár plochy vody stále väčší a väčší. Tiež sa nebude dať donekonečna tento objem rýb donekonečna zvyšovať!

Preto ma takéto názory dokážu rozladiť. Nechcem nikoho zatracovať – ani obhajovať, ale myslím si , že od takéhoto rybára sa organizácia pomoci nedočká. Osobne sa snažím už roky objavovať mladých rybárov – ktorí sa tomuto záujmu chcú venovať na vyššej úrovni a viesť ich k športovému rybolovu. Na zmenu takýchto názorov taktiež rybárov stačí – aby ryby brali zakaždým, keď prídu k vode a ulovili také ryby a v takom, množstve, ako im manželka prikáže priniesť na večeru! Ale našťastie je tu príroda, ktorá sa takýmto predsavzatiam dokáže brániť! Je dobre, že prírodu nevieme v tomto smere ovládať – proste neberú – preto bude pre nás rybárčenie a lov rýb aj v budúcnosti neustálou výzvou a úlovok peknej ryby odmenou! Musíme byť spokojní aj vtedy, keď neulovíme zakaždým 5 kg rybu na počkanie!!!

Akým smerom by sa diskusia týchto rybárov uberala – keby ryby brali???

( Chválili by výbor ???)

Obrázok zobrazení tlakovej níže (z internetovej stránky SHMÚ) +vývoj tlaku, zrážky, smer vetra …

Autor: P. Ardan