PLESKÁČ VYSOKÝ & PIEST

Množstvo našich rybárov má problémy rozpoznať piesta od pleskáča vysokého!

Perfektné rozpoznanie má jeden dôležitý dôvod – pleskáč vysoký ma stanovenú lovnú mieru 30 cm, a má rovnakú dobu ochrany ako kapor, zatiaľ čo piest nemá stanovenú lovnú mieru a lov je povolený po celý rok. Na obrázkoch sú zobrazené približne rovnako veľké exempláre oboch druhov. Málo všímavý rybár by si ich mohol ľahko spliesť a prísť tak do problémov pri kontrole rybárskou strážou.

slovensky
Pleskáč vysoký
latinsky
Abramis brama
česky
Cejn velký
poľsky
Lešč
maďarsky
Dever

Lovná miera: 30 cm. Maximálna hranica rastu 80 cm, váhy 7 kg a dožíva sa až 20 rokov. Poznávacie znaky -papuľka vysúvateľná smerom dolu, oko stredne veľké sfarbené do žlta, telo z bokov sploštené bohato obalené slizom, plutvy farby šedej až čiernej – často rozstrapkané. Análna plutva má posledný lúč prirastený k telu. Farba tela sa mení. U mladších ročníkov a do veľkosti 26 – 30 cm je sfarbenie kovovo šedé. Staršie kusy – už klasických lopaťákov si pomýliť nemôžme, menia farbu na okrovú až hnedú s bronzovým leskom, často s trecou vyrážkou a výrastkami, ktoré sú dosť výrazné a nestrácajú sa ani v zime.

slovensky
Piest
latinsky
Blicca bjoerkna
česky
Cejnek malý (skalák)
poľsky
Krap
maďarsky
Ezüstös

Je ho možné loviť po celý rok. Nemá stanovenú lovnú mieru. Dorastá maximálne do dĺžky 45 cm a váhy 1,5 kg. Dožíva sa až 15 rokov. Chvostovú plutvu má olemovanú čiernym okrajom, prsné a brušné plutvy má do žlta až oranžova (naružovelé – podľa miesta výskytu a kvality vody). Oko má k pomeru hlavy väčšie, papuľka drobná smerujúca šikmo hore. V našich vodá je zastúpený vo veľkej miere a je vďačnou rybou na lov na plávanú. Vo VN Boleráz sú veľkosti aj 30 max. 35 cm. Vo VN Suchá maximálne 28-30 cm.

S ďalšími dvoma druhmi pleskáčov sa v priehradách našej MsO nestretneme. Náhodým úlovkom môzu byť v v revíry Dudváh. Je ich však možné uloviť v susedných organizáciách a to na Madunickom kanály a na VN Kráľová, prípadne na Váhu pod Kráľovou.

slovensky
Pleskáč tuponosý
latinsky
Abramis sapa
česky
Cejn perleťový
nemecky
Zobel
francúzsky
Bremme du danube

Lovná miera 20 cm. Telo je nižšie, z bokov silno sploštené, šupiny má stredne veľké, pokryté vrstvou slizu. Všetky plutvy má svetlo až tmavo šedé. Má najväčšie oči zo všetkých pleskáčov, s veľkou šošovkou. Je to ryba dna a má spodnú papuľku. Tento druh pleskáča si určite nepomýlime pre jeho charakteristický profil.

slovensky
Pleskáč siný
latinsky
Abramis ballerus
česky
Cejn siný
polsky
Rozpiór, siniec
francúzsky
Zope

Lovná miera 20 cm. Telo má nižšie, pretiahnuté, z bokov silno sploštené. Drobné strieborno lesklé šupinky, pokryté vrstvou slizu. Oči ma o trochu väčšie ako pleskáč vysoký, všetky plutvy má bledo až tmavo šedé, párové plutvy môžu byť žlto šedé. Papuľka smeruje šikmo hore. Lovíme ho v stĺpci. Dá sa zlákať aj na umelú muchu.

Pleskáč je u nás po kaprovi najčastejším úlovkom, preto mu treba venovať pozornosť. Viditeľne ulovenú podmierečnú rybu sa snažíme vypínať ešte vo vode. Ak to breh nedovoľuje tak podberákom. Uchopujeme ho zásadne mokrou rukou zvrchu tesne za hlavou, aby sme mu zbytočne nezotreli ochrannú vrstvu slizu. Klasický kaprári na našich vodách pleskáča nemajú v láske, pretože množstvo nežiadúcich záberov je pri love práve od tejto ryby. Dúfajme, že v budúcnosti sa prístup podstatne zmení k lepšiemu, pretože nasadenie novej obsádky pleskáča vysokého z Čiech už má v našej MsO prvé odozvy v podobe nádherných exemplárov nad 50 cm.

Spracoval: Ardan

Články