Prvoligové družstvo LRU plávaná Trnava MIVARDI zorganizovalo v spolupráci s MsO SRZ Trnava v poradí už 11. ročník tohto dosiaľ obľúbeného pohárového preteku, ktorý sa vždy koná začiatkom mája a býva zväčša otváracím pretekom plavačkového tour nadšencov tohto druhu rybačky. V minulom roku búrky a zvýšené hladiny riek robili technické problémy pri zorganizovaní pretekov, avšak tento rok sa zdá, mierne povedané, že „búrky“  sa prejavujú v súčasnosti hlavne v radoch špičkových plavačkových pretekárov. Alebo že by to bolo drahým benzínom???

TP_priprava_trnavcanovPo minulé roky nebolo problém zaplniť trať pretekármi, ba niektoré družstvá sme museli z kapacitných dôvodov odmietnuť. Trnavská organizácie nevládne takou traťou, ktorá by pojala viacej ako 24 dvojičiek t.j. 48 štandov ( aj to už len maximálne 9 metrové).  Ale trať sme mohli urobiť pre tento ročník ozaj dokonalú. Prihlásilo sa len 8 družstiev z ostatných organizácií a 4 boli domáce. Čiže 2 tucty skalných sa „pobilo o pekné poháre a ceny značky MIVARDI!“, ktoré sme pripravili ako domáci organizátori.

Ale poďme k priebehu preteku. Traja Petrovci sme tu boli už od soboty – pripravili a rozmerali sme trať, otestovali pripravené kvality tekutého občerstvenia a posilovačov, naložili mäso na guláš, vyskúšali váhy a pripravili všetko tak, aby sme ráno nemuseli zmätkovať a stresovať sa – tento pre nás aj aktívny pretek sme si chceli užiť v pohode. Ráno o pol šiestej sme už žhavili kotol s gulášom a popri tom aj miešali krmivo na pretek.  Dilemou bolo – či vylepšiť krmivo gulášom – alebo guláš krmivom?  Minulý ročník sa nám po prvýkrát podarilo náš pohár aj vyhrať a ambície boli aj na tento pretek vysoké – každá naša dvojička mala iný recept na prilákanie bukovských rybičiek  a verili sme, že aspoň jedna kombinácia zaboduje. Naše polovičky sa v záverečnej fáze postarali o dokončenie guláša a zhostili sa aj servisu poľnej kuchyne – počas celej akcie vydávali pretekárom a personálu občerstvenie a poniektorým nosili guláš dokonca aj počas preteku až k vode, začo im ešte raz ďakujeme.

TP-prezentaciaMedzi prvými sa ráno zaregistrovali skalní účastníci zo Šale, Trenčína a Hlohovca a naši majstri  sveta mistr  Pavelka  a  Holeček. Ostatní boli tiež presní a dodržiavali časový harmonogram prezentácie – takže sa išlo podľa propozícií. Po minuloročnej skúsenosti sme losovanie prehodili na záver po technických inštrukciách preteku – pretože po losovaní sa ihneď všetci rozbehli na svoje vylosované miesto a organizátorov veľmi nerešpektovali!

TP_otvorenieTT_losovanie_1Presun na svoje stanovisko a čas do začiatku preteku využil každý po svojom – niekto ešte  len zarábal krmivo, iný po zime oprašoval angličáky, dokonca premotával silon na navijakoch. Nie každý chodí pravidelne na preteky a zima bola dlhá. Takže bolo čo pripravovať.

TT_koniec_trateTT_pretek

TT_krmeniePo úvodnom signále a paľbe krmiva na vodu sa začal samotný pretek. Poniektorí mali to šťastie, že im ryba nastúpila okamžite. Iní museli každú rybku tvrdo vydrieť. Pofukoval čerstvý vietor a vo vlnách bolo špičky angličákov pomerne slabo vidieť. Viacero pretekárov sa často postavilo, aby z vyššieho nadhľadu videli na plavák.

TP_kaprik_potesi

Ja som z môjho miesta začul: „ako sekáš – veď ja plavák v tých vlnách nevidím – odpoveďou bolo: ani ja nič nevidím – ale narátam do desať a zaseknem. Účinnosť tohto spôsobu je tak 20 – 30 % z počtu náhodov a to je dosť málo. Ja som za prvých 20 minút zamotal svoje prvé dva pripravené prúty a potom som až do konca lovil na tretí prút. Aby som lepšie videl zábery – kúsok som vytiahol posuvný driek cralusa – potom bolo plavák i anténku vo vetre lepšie vidieť, aj keď sa zdal ako nedovážený!

TP_nedockavci

Vedľa mňa chytal Pavelka možno ako jediný na celej trati na boloňku s pevným plavákom cca 5 g – také dlhé tenké žihadlo.  A musím uznať, že sa mu vcelku darilo. Lovil o 10 m bližšie ako ja a stačilo mu hádzať krmivo rukou a to bol presnejší spôsob kŕmenia ako v bočnom vetre  strieľať  jednoručky.

TP_Pavelka_priprava

Aj množstvo krmiva na úvod tam uložil vo veľkých kŕmnych guliach viacej, rýchlejšie a presnejšie ako ja! A prezradím na neho …,  že mal úplne čierne krmivo, zafarbené čierne ruky i gate. Ale nakoniec aj tak skončil druhý ( čierna mu svedčala) za svojim susedom forhonďákon Braňom Šramkom, ktorému nastúpili kapríci hneď od začiatku. Nezávidel som mu až tak veľmi, lebo bol s našim Andrejom spolu v dvojičke a ako záverečné váženie ukázalo stali sa aj Trnavskou najlepšou dvojičkou. Sem tam som sa obzrel po celej trati a bolo vidieť, že všetci kmitajú čo im prúty a navijaky stačia. Pri takomto rýchlom love je potrebný ozaj kvalitný navijak, pretože keď som vymenil domotaný prút za slabšiu kombináciu, tak sa zdalo, ako keby bol navijak pokazený – krútiš, krútiš ako najrýchlejšie vládzeš a plavák je stále niekde v prd….

TP_prechod_burky

TP_burka_koniec

O 12,00 sa začalo zmrákať a približovala sa búrka. Za 10 minút sa prihnala od Trstína riadna smršť a behom minúty nás vyhnala všetkých od vody, nebolo kedy ani zatrúbiť  prerušenie preteku a aj tak všetci zo svojich trónov zmizli behom pár sekúnd do svojich áut. Zatiahlo sa poriadne a rozpršalo sa tak, že všetci si mysleli, že  budeme v autách zatvorení aspoň 2 hodiny. Ja som bol schovaný u Pavelku a spolu s Braňom. Nevideli túto situáciu až tak ružovo. Trúfol som si povedať, že za 10 minút bude slnko a znovu chytáme! Vyvalili obaja na mňa oči a Roman to začal stopovať. Rád by aj s Braňom pokračovali v love – veď sa im darilo a až ich svrbeli ruky, čo by najradšej pokračovali. Na konci siedmej minúty a ešte jednej cigarety prestalo pršať a už sme sa všetci znovu priam hnali na svoje miesta.

TP_vietor

Ja som našiel svoj trón a udice v jednej veľkej mláke, tak som aspoň vylial vodu z puzdier a presunul ich na lepšie miesto. Utreli sme pod zadkom vodu a pokračovali v love.

TP_atmoskaTT_pretek_3

TT_pretek_2

TT_LacikaBúrka rozdelila priebeh preteku na dve časti a veľa pretekárov v béčku vrátane Laca tvrdilo, že po daždi sa už len trápili a nemohli sa dostať znovu do tempa.

Ja som znovu nastrieľal zo päť jednoručiek – potom sa mi už rozbehli piesty a sem tam pleskáčik alebo pekná plotica. Kapríka som nemal ani jedného a tak som sa snažil maximálne zrýchliť frekvenciu nadhodov a zásekov. Našťastie som si zvolil na dnes tie správne háčiky a ryba mi z nich nepadala a všetky som vyberal na prsia bez použitia podberáka. Aj úspešnosť zásekov som mal tak 90%. V poslednej dvacať minútovke, keď mal sused po ľavej aj pravej strane zapnutého kapríka som napol aj ja kukuričku a za pár sekúnd tam skutočne kaprík visel. Síce som ho utrhol – mal som 10-tku nadväzec aj s háčikom – ale tým som sa presvedčil, že tam v tejto chvíli kapríci sú! Dal som dvanástku nadväzec a väčší háčik. Na ďalší záber som ho dostal znovu a asi po piatich minútach zdolávania som ako jedinú rybu dnešného dňa naviedol slušného kapríka na podberák.  Poslednú štvrťhodinu som riskoval a len čakal na záber kapra – ale bezúspešne.

TP_trat

TT_vazenie_1TT_vazenie_2TT_vazenie_3

Konečne odtrúbený koniec preteku (predlžoval sa o 20 minút – náhrada za stratený čas búrkou)…. nik neprotestoval. Vážiaca komisia si začala plniť svoje poslanie. Ja som mal nakoniec umiestnenie 4 s váhou 8 740 g. Váhy boli dosť divoké – rozdielne. Všetko záviselo od toho, či daný pretekár zdolal nejakých kapríkov, alebo nie. Nakoniec ostalo balenie + vybratie rôznych drobností z mlák okolo seba kam mi ich vietor cez búrku posfukoval z plošinky a v zápale boja som nemal kedy ich upratať.

TT_ONDROMôj spolubojovník v tomto preteku bol mladý Ondrej Mišo – jemu sa až tak vo vetre nedarilo a kapríka nedostal žiadneho. Umiestnenie 11 a váhu 4 300 g – spolu po sčítaní výsledkov sme skončili na 7. mieste.

Ale aj drobnou rybou sa dala spraviť váha – čoho dôkazom je náš Aďo – odmakal celý pretek na drobnej rybe – aj keď mal problémy s očami a anténku niekedy len tušil, ukopal nakoniec celkom slušné umiestnenie v sektore: 4 s váhou 11 100 g. Od ešte lepšieho umiestnenia ho delilo 80 g – čo je jeden piestik alebo plotica.

TT_Andrej

Zato jeho partner – Braňo Šramka na forhonde s číslom A1 – mal kapríkov hádam na celej trati najviac a tomu zodpovedala aj váha 18 540 g a suverénna 1-tka v sektore.

TT_Pilat

Ďalšej našej dvojičke Petrovi Pilátovi a Martinovi Lipkovi – ktorí minulý ročník vyhrali sa až tak veľmi nedarilo. Peťo potreboval na väčšiu váhu kapríkov, ale tých sa mu akosi nepodarilo prilákať  - a tak s váhou 6 080 g skončil až na 8. Mieste.

TT_Martin

Martin odviedol svoj lepší štandart a s váhou 12 960 g mal peknú 2-jku v sektore.

Spolu ako dvojica MIVARDI Trnava Á-čko skončili tesne za medailovými pozíciami na 4. mieste

TP_Pavelka_2 TT_Holecek

Na treťom mieste skončila dvojica Roman Pavelka a Igor Holeček. Dvojica, ktorá je veľmi dobre zohratá a skrátka to vedia.

TT_odovzdavacky

TT_vitazi_komplet

Zľava: 1 Raschman + Šimko, 2 Šramka + Rímeš, 3 Pavelka + Holeček

Kompletná zostava na prvých troch miestach!

Kompletné výsledky TU

TT_vysledky

Zopár riadkov o preteku nám poslal jeden z dvojice víťazného družstva Emil Raschman:

Trnavský pohár poriadaný na Bukovej patrí medzi moje najobľúbenejšie a to hneď z viacerých dôvodov. Priehrada sa nachádza v peknom prostredí Malých Karpát a pretekárska trať je regulérna pre všetkých súťažiacich. Nikto sa nemôže vyhovárať, že mal špatné losovanie. Vyhrať sa dá na každom mieste rovnako, o čom svedčia aj výsledky. Navyše na preteku si každý dobre zaloví. Preto som bol prekvapený, že účasť pretekárov bola nižšia ako po iné roky.

Tak ako každý rok aj tento rok sme sa tešili na tento pretek, ktorý je pre nás otvorením sezóny. Hneď po príchode sme sa zaregistrovali a pustili do miešania krmiva. Našou taktikou bolo chytať malé ryby a pritom ak sa pošťastí chytiť 1 – 2 kapríkov bude to ako bonus. Podľa toho sme namiešali krmivo (Sensas – kapor, pleskáč, plotica, 4l zeminy, 1 plechovka kukurice). Našou hlavnou lovnou rybou mal byť piest, preto sme si zostavili systémy na prepad. Ja som chytal na prút 4,2m, kmeňový vlasec 0,16mm, nadväzec 0,11mm, plavák – angličák 12g, háčik č. 14.

TT_Raschman

Hneď od začiatku preteku ryba brala spoľahlivo. Spočiatku som chytal iba malých piestov cca 10-15cm, ale neskôr prišli aj väčší. Zhruba v polovici preteku začalo hrmieť, fúkať silný vietor a keď sa spustil silný dážď pretek bol prerušený na cca polhodinku. Keď prestalo pršať pretek pokračoval ďalej. TT_Raschman_2

Bál som sa, že po daždi už ryby nebudú brať tak ako predtým, ale opak bol pravdou. Hneď od prvého nahodenia po búrke sa ryby chytali prakticky na náhod. Poslednú polhodinku nás v mojej časti sektoru prišli navštíviť kaprici. To som už, ale mal pomotané a odtrhnuté všetky prúty. Keďže do konca bolo málo času, tak som odtrhol systém zo zamotaného prútu a priviazal uzlom na ďalší prút a modlil sa, aby sa mi kapry vyhýbali. Nakoniec som jedného vypol a jedného sa mi podarilo vybrať aj na tento systém.

Pretek trval 4 hodiny + 20 minút bolo pridaných za prerušenie preteku počas búrky. Po skončení prišlo na rad váženie. Keďže sa ryba chytala v celom sektore, tak bolo ťažké odhadnúť umiestnenie. Nakoniec som vážil 14940g a hral som 3-ku (sedel som na A6). TT_Simko

Moja dvojička Jozef  Šimko vážil 17000g a hral 1-tku (sedel na B11). Celkovo sme skončili na prvom mieste so súčtom umiestnení 4, na druhom mieste bol Braňo Šramka s Andrejom Rímešom s počtom umiestnení 5 a na treťom mieste boli Roman Pavelka a Igorom Holečkom s rovnakým počtom umiestení 5, ale menším počtom cips-bodov.

Po preteku sme si všetci dali tradičný guláš a debatovali o tom, ako kto chytal. Pretek bol pripravený na vysokej úrovni (bonus – rozvoz gulášu počas prípravy), za čo by som sa rád poďakoval organizátorom. Počasie nám tiež celkom vyšlo, až na tú polhodinku, keď pršalo, ale potom vyšlo znovu slniečko a vysušilo nám všetky zmoknuté veci. Na preteku si každý dobre zachytal a myslím, že hlavne o to ide. Dúfam, že sa budúci rok znovu stretneme na tomto krásnom preteku v hojnejšom počte.

S týmto prianím sa stotožňujeme a prajeme všetkým pretekárom do sezóny veľa úspechov!!!

*****************************************************************************************************************

Vyjadrenie  rybárskeho klubu ŠKP Trenčín o ich účinkovaní  na Trnavskom pohári (citované z článku na:  skptrencin.wbl.sk )

ŠKP Trenčín postavilo na tento pretek 2 družstvá. Po príprave nasledoval presun na vylosované miesta. Lovilo sa hlavne na angličák v priemere okolo 30 m od brehu. Bol to veľmi náročný pretek, kde sa bolo treba vysporiadať so silným vetrom, ktorý prerástol do búrky so silným nárazovým vetrom. Počas búrky bol aj prerušený pretek, nakoľko vietor prekacoval stojany s udicami a vlny vyhadzovali sieťky s rybami až na breh. Po búrke však pretek pokračoval a ryba brala rovnako dobre ako pred búrkou.. Lovil sa hlavne pleskáč a plotica. Niektorým sa zadaril aj kapor.

Trať je z môjho pohľadu jedna z najregulérnejších v porovnaní s traťami na akých som kedy bol. Aj keď naše družstvo neobsadilo miesto v prvej trojke, môžeme byť spokojní, nakoľko sme si veľmi dobre zachytali. Trnavský pohár hodnotím ako rýchlostný pekný pretek v peknom prostredí. O rok sa na Bukovú určite radi vrátime.

Priebeh pretekov vám priblížil: Ardan