Je rozbehnutá hlavná rybárska sezóna  – lov kapra. Obrovský nápor  rybárov na tento konkrétny druh ryby nepozná hraníc. Mnohí sa vyberú na kapra takpovediac na blind a menia  miesto lovu či priehradu podľa informácií o úspešnom love od ostatných – vyjde nevyjde.  Potom tam chodia – dokiaľ ryba ide a následne pátrajú po ďalších horúcich miestach. Sú partie, ktoré obetujú rybačke niekoľko dní v rade a svoju peknú rybu si vysedia!  Niektorým zas nejde o rybu, ale o príjemne strávený čas a nabratie energie z prírody.

Pri svojich vychádzkach k vode, kontrolách i pri bežnom rozhovore s rybárom som sa stretol aj  s jedným pozitívnym prístupom k rybám. Hlavne pri konzumnej rybe akou je kapor si rybári všímajú ako naše kapry vyzerajú. Nielen či sú malé, krátke, dlhé, šupinaté …atď. Ale hlavne v akom sú zdravotnom stave. Táto skutočnosť sa dá zistiť pri viacerých rybačkách na tom istom mieste!

kaprica01Minule som debatoval s jedným rybárom, ktorý má 90% vychádzok len na Parnú. Za minulú sezónu tam mal zapísaných  cca 20 krásnych kaprov nad 50 cm. Tento rok už tiež niečo má! Nechcem v tomto bode zachádzať do podrobností.  Ale sťažoval sa na to, aký sú kapríci doráňaní –  s hlbokými viacerými krvavými ranami po tele, zaplnené blatom. Včera nelenil, obehol celú vodu aby mi priniesol  na ukážku zmrzačené kapríča.

 Osobne ho trápi a zaujíma, čo môže spôsobiť takéto pomerne hlboké zranenia na rybách. Sľúbil som mu nejakú fundovanejšiu odpoveď , ktorá možno  zaujme aj ostatných našich rybárov.

 Ja som potom tiež ulovil o niečo väčšieho a tiež mal nejaké rany po tele.

U starších ročníkov kapra som na až takéto enormné poškodenia nenatrafil.

kaprica02

Vyjadrenie hlavného hospodára:

Po prezretí obrázkov kapríkov je ťažké jednoznačne povedať príčinu. Povedal by som, že sa jedná o bakteriálne onemocnenie – erytrodermaritídu, spôsobenú  nešetrným zaobchádzaním ( je možné aj ako druhotné ochorenie po prepuknutí jarnej virémie ). Táto choroba sa prejavuje hlavne na jar, po oteplení vody na teplotu cca 20 °C, hlavne u 1 a 2 ročnej násady. V zlých podmienkach – zvýšená koncentrácia rýb, nevyhovujúce hygienické podmienky prostredia, dochádza aj k úhynom a choroba pretrváva do jesene. V zime dochádza k útlmu.  Pri zvýšenej teplote v letnom období a dostatku potravy sa zvykne vyliečiť bez vonkajších zásahov. V rybničnom prostredí, v zhustených obsádkach sa k liečbe používa medikované krmivo Rupin v troch dávkach. Treba mať na pamäti, že každá manipulácia s rybou, ktorá má za následok zotretie ochranného slizu z pokožky, otvára bránu pre vstup rôznych ochorení rýb!!

***

Každý nasadený kapor je do doby než sa stane našou potravou niekoľkokrát ulovený a vhodený naspäť. Máloktorý sa dožije dôchodku, alebo extrémnych veľkostí. Preto sa ku každému ulovenému kapríkovi správajme s patričnou úctou – ak  terén dovolí uchopujme a vypínajme rybu hneď vo vode!  Pri zlom prístupe podoberajme podberákom , položme na trávu alebo podložku pod rybu, zbavíme háčika a čo najrýchlejšie vráťme späť. Podotýkam  – neskopávať  do vody, nehádzať ho z veľkej výšky!   Tým pár kaprom, ktorým sa podarí mnoho rokov vyhnúť  životným nástrahám i pobytu na panvičke s horúcim olejom a ktorí dosiahnu nejakého vekového a  veľkostného rekordu už dávame mená, ako domácim mazlíčkom.  Profesionálni kaprári  poznajú jednotlivé rekordné kusy v revíry –  podľa usporiadania šupín, rôznych výrastkov alebo zahojených jaziev.

Preto si vážme každú ulovenú rybu, ktorú dohnal hlad na náš háčik! Pomôžme jej dožiť sa toho správneho veku aj tým, že ňou budeme zaobchádzať šetrne. Všímajme si rôznych poranení a zdravotný stav našich rýb v revíroch.  Ak sa vám niečo nepozdáva, nafotografujte a zdokumentujte takýto úlovok. Oboznámme s touto skutočnosťou jednotlivých hospodárov na našich vodách prípadne hlavného hospodára.  Možno vašim správnym  prístupom spoločne predídeme väčším stratám na rybej populácii v našich vodách, ktorá by mrzela všetkých rybárov.

 Mnoho pekných chvíľ pri love bezchybných nemých tvorov vám praje – Ardan -pomocný hospodár r. Parná 2050

lovne_miesto

revir_parna_02

revir_parna

Revír parná – po búrke