JESENNÉ DVOJKOLO bolo poriadané v Trnovci nad Váhom. Doslovne odpracovať jesenné kolo bolo prisúdené Šali. Pred samotnými pretekmi sme tam boli pozrieť a skúsiť niečo uloviť 3 krát. Vždy sme tam stretli nejakých brigádnikov z domácej MsO, ktorí šantili pri úprave trate. Namiesto spevu vtáčikov sa niesol po brehu rev krovinorezov i kosačiek a patril k neodmysliteľnému koloritu rybačky.

Jesen_vah13Upravené brehy Váhu!Jesen_vah19Pravidelne loviť spodové ryby sa nám nejako nedarilo. Hlavnou rybou v 5 metrovej vode hral býčko. Aj úplne prťavá rybička dokázala potopiť 40 gramový plavák. Aj v strede Váhu to bolo to isté. Cvičiť s 13 metrovou deličkou v hlbokej vode, vo vetre a loviť 5 cm rybky nás rýchlo opustilo a tak sme skončili znovu na love beličky.

Beličiek tam bola spústa – len bolo treba nacvičiť si jej pravidelné kŕmenie, odchytávanie a rýchle napínanie kosťáka a vypínanie ulovenej rybky. Zdalo sa, že počas tréningov sme sa dostatočne vypracovali a verili si práve v tejto rybke! Naše výpočty boli minimálne 1,2 kg za hodinu – čo by bolo na túto vodu super a nestratili by sme sa v poli súperov. Výpočet je však jedna vec a realita keď naháňa beličku skoro celé pole pretekárov je úplne iná, o čom sme sa presvedčili veľmi rýchlo v prvý deň pretekov.

Jesen_vah14Znovu sme si dali jeden deň tréningu – štvrtok – naviac. Okrem nášho stredoškoláka Gabriela, ktorý zarezával na gymnáziu. Ubytovanie sme mali priamo v Trnovci. Tak sme sa nemuseli veľa času stratiť prepravou. Užili sme si pekné dni s beličkami. Ale ako vždy sa počasie na samotné preteky malo zopsuť – zapršať, veterno a aj teplota mala poriadne spadnúť a naša pred pripravená rybka nemusela vôbec dobre brať.

Jesen_vah12V piatok ráno nás pri jazere Amerika v dedine vítali známe tváre pri rozhodcovskom stolíku.

Miloš Procházka ako hlavný rozhodca nás privítal a dal vylosovať tréningový box. Podarila sa mi 4-ka. Hornú časť trate sme mali zmapovanú, pretože dolu sme sa nikdy nedostali. Vždy bola obsadená. Tu bolo ešte hlbšie 6m+ pri kolísaní hladiny. Nedosiahli tam ani najdlhšie 6 metrové topsety. Pravdu povediac na takejto hĺbke som ešte nelovil a to už niečo pamätám. Takže znovu – domácou úlohou bola belička. Až na konci dňa, keď voda trochu spomalila sa podarilo nejakú plotičku a piestika uloviť! Večer pri pive sme mohli len rozjímať a sledovať na mobile predpoveď počasia, ktorá nebola vôbec optimistická. Malo pršať, fučať – ešte že domáci splnili aj úlohu naviac – vysypali staveným odpadom a pieskom jamy a tak sa dalo presunúť na trať bez blata na streche auta / spomienka na Jatov/.Jesen_vah18V sobotu ráno – sme boli na mieste otvorenia pretekov ešte za tmy.

Zarobili spodové krmivo + hodne beličkového. Na milé prekvapenie domáci splnili aj svoju poslednú úlohu na výbornú. Zabezpečili kvalitný pojazdný bufet a 3 baby nám svižne ulievali tekuté posilovače a čierny mok, bez ktorého by mali problém niektorí pretekári splniť si svoju úlohu v taktickom boji na ťažkej trati. Breh nám robil Peter Pilát, ktorý si našiel čas a prišiel medzi nás. Dokonca mu hrozilo, že bude loviť, lebo Peter Mišo má problémy s chrbticou. Tú istú diagnózu mal aj ďalší člen nášho družstva Lacko Vrábel, ktorý bol v horšom stave a zostal doma.

Po slávnostnom zahájení, vylosovaní, sme sa ako húsenica z áut vydali na trať. Na konci s realizačným tímom a bufetom.  Mne bolo súdené A12. Mladý Gabo B7, Martin C2, a Mišo D5. Od skorého rána trochu prepŕchalo, ale na začiatku prípravy sa rozpršalo a s prestávkami pršalo celé dopoludnie. V gumenom návleku som vydržal celý čas. O spodok som nezavadil a beličky tiež nejako v tomto chladnom počasí miestami nešli. Boli miesta kde nebola aj vôbec. Celé družstvo držalo taktiku a belicové prútiky po celý čas nepustilo z ruky. Boli však v poli pretekárov mnohí, ktorí aj na odhod dokázali v tejto hlbokej a prúdnej vode na boloňku vybrať veľké ryby.

Jesen_vah16Jesen_vah08Mi sme držali stred. Nakoniec váhy v prvom kole nám vystačili na 9. miesto v preteku. Ja um. 9. *1740 g, Gabo 7,5 *2340 g, Martin 6 *2 820 g, a Mišo 11 *760g

Jesen_vah09Do posledného preteku v nedeľu ráno nám trochu pršalo. Beličky na ktoré sme vsadili boli akosi mimo. Väčšina pretekárskeho poľa sa rozhodla na lov odhodom s boloňou. Voda poriadne prúdila a aj počas celého dňa neustále stúpala. Ja som mal výhodu, bol som na začiatku celého štartovného poľa na A1. Tešil som sa že niečo nalovím a zakopal som sa ako deň predtým Mindák úplne dolu k vode. Ale nedomyslel som, že keď budem dolu a za sebou vysoký breh tak nenahodím. Zo začiatku sa mi aj darilo na odhod niečo uloviť, ale keď nastúpala voda musel som zväčšiť ponor a už som zachytával brehom.  Neostávalo len loviť na 13 m deliču pod brehom plotice.  Aj keď mi vcelku išli , mal som na jednu ploticu tak 5 býčkov a tak váha pribúdala veľmi, veľmi pomaly. Našťastie ku koncu preteku prestalo pršať a aspoň veci trochu obschli. Celková váha úlovku sa vyšplhala na rovné 3 kilá a 7. Miesto v sektore.

Jesen_vah07Martin v B.  zahral s váhou  2720 gr 6.tku.

Gabo v C sektore tiež len beličkoval, ale vôbec mu nešli, ako deň predtým. 980 gr. a 11.tka v sektore. Peter Mišo lovil v Déčku – 1 260 gr beličiek a 9.tka v sektore.

Za tento posledný pretek sme skončili na 7. Mieste. Bol som zvedavý či  spadneme na horšie celkové umiestnenie.

Vysledky_1liga18Ale nakoniec sme za všetky preteky skončili tiež na 7. Mieste.

Jesen_vah17Pripravené poháre pre najlepšie družstvá a súťaž žien.

Získanie jedného z týchto pohárov má svoju špecifickú hodnotu - vo výkone a šťastí na rybu všetkých členov družstva, nákladov na návnady, nástrahy, ubytovanie,  dopravu  a niekoľko dní zo svojho života, ktorí nadšenci plávanej obetujú,  tomuto športu. Kto tomuto raz podľahne, vzdá sa zážitkov s týchto pretekov lev veľmi ťažko. Väčšinou je to láska až po hrob!

Jesen_vah02Prvé tri družstvá !

Vcelku keď sa na to pozriem s odstupom času, tak sme si tento rok v podstate užili, aj keď to nebolo o veľkých úlovkoch.  Nikomu sa nič nestalo a potvrdili sme svoju výkonnosť. Rozdiely v 1. Lige sú veľmi  malé, rozhoduje úspešnosť či nezdar každého jedného člena v družstve v každom preteku. Na záver  foto  prvej trojice najúspešnejších  družstiev.

Jesen_vah05_zenySamostatnou kapitolu je súťaž žien v tomto športe.

Každá jedna baba, ktorá sa rozhodne súťažiť v plavačke, má odo mňa osobne pochvalu za vytrvalosť. Ich počet v súťaži  sa dá zrátať na prstoch jednej ruky!

***

So zážitkami z pretekov z 1. ligy sa s vami podelil – Ardan