Pred sviatkami som obehol po všetkých Trnavských rybárskych obchodoch – či mi niečo necvrkne do nosa a či si niečo neobjavím na doplnenie svojej rybárskej výbavy a pomôžem Ježiškovi vyriešiť dilemu …čo chcem pod stromček!.

Mám toho ozaj dosť  - ale pri každom pobyte i v cudzom mieste ma moje rybárske inštinkty neomylne dovedú do rybárskej predajne. Neviem si predstaviť , že by som možnosť návštevy nového rybárskeho obchodu  vynechal. Vždy a v každom obchode objavím niečo, čo ma zaujme – hoci len nový tvar plaváka, iný sortiment háčikov, krmiva, desiatky a stovky všakovakých drobností  a niečo vždy kúpim.

_forpasovnik_01Na fotke je v hornej časti neupravený zásobník na nadväzce  Zoom Carp - pod ním prispôsobený pre plavačkárov

Tento krát  ma zaujal forpasovník určený pre kaprárske nádväzce. Sympaticky prevedený – primerane skladný, dobre vyriešené zatváranie, priehľadný vrch, odolný vode – ľahko čistiteľný. A cena super cca 3 €. Jedinú nevýhodu mal pre plavačkárov – v tomto prevedení sa v ňom dalo umiestniť málo nadväzcov. V krabičke sa nachádzalo zo desať  špendlíkov s peknými sklenenými čiernymi hlavičkami.

Nebol by som to ja, keby ma hneď nenapadlo riešenie ako tento kaprársky zázrak premeniť na praktického pomocníka pre plavačkárov. (Firma Štonfo – ako hovorí Lacika by ma mala platiť ako dizajnéra)

_forpasovnik_02Jednoduchosť mojej úpravy je zrejmá  z fotiek. Vybral som molitanovú vložku, odstránil nožíkom všetko nepotrebné – tyčku na uchytenie háčikov i uchytenie peny. Vyrobil som z plátu umelej hmoty hrubej 2 mm obdĺžnik  cca 2,5 x 7 cm  – a najmenším vrtáčikom narobil dierky na natlčenie klinčekov s malými hlavičkami o dĺžke 16 mm  - vojde 6 klinčekov cm od seba. Treba predvŕtať dierky preto, lebo sa ľahšie natlčú klinčeky, lebo inak by umelá hmota mohla prasknúť. Ale je možné túto úpravu v_forpasovnik_03yrobiť aj z kúska tvrdej preglejky a nie je potrebné predvrtávať otvory,  ale bude stačiť len presnejšie rozmerať rozostupy medzi klinčekami – aby to aj pekne vyzeralo. Potom už len stačí takto vyrobených ježkov vlepiť sekundovým lepidlom oproti seba vo forpasovníku. Pre tých náročnejších – môžu si vyrobiť samolepky s názvom a veľkosťou háčika – a na druhú stranu priemer silonu a jeho nosnosť! Do dvoch malých uzatvárateľných krabičiek vo vnútry forpasovníka sa dajú umiestniť ešte 2 druhy háčikov do rezervy – keby tie naviazané nestačili!!!

Na každý pár klinčekov sa v pohode dá naskladať 20 uviazaných nadväzcov  x 6 = 120 naviazaných háčikov v jednej škatuľke. Pre takých ako ja – doriešil som to tak, že som si zobral hneď 3 krabičky – stým, že v jednej budem mať háčiky na ploticu, v druhej osvedčené na pleskáča a nakoniec na kapra._forpasovnik_04

Asi som to prehnal – ale keď som videl tie veľké profesionálne krabice na internete a za nemalé peniaze …do ktorých vojde niekoľko sto nadväzcov  – tak toto riešenie sa mi zdá primerané a cenovo nenáročné -ktoré zvládne bežne zručný kutil rybár!  Na rybačku si zoberiem taký forpasovní k,  ktorý mi bude vyhovovať podľa toho na aký druh rýb sa budem chcieť v ten deň orientovať.  Aj  špendlíkom  z krabičky som našiel využitie … potešil som nimi môjho kolegu v práci, ktorý ich napichal do nástenky nad pracovný stôl – vraj si bude nimi prichytávať pochvaly od vedúceho, prípadne nové zvýšenia platu!

Prajem rybárom veľa rýb ulovených na svojich vychádzkach  aj za pomoci precízne pripravených a uviazaných nadväzcov!

Petrov zdar      -Ar-