Slovenský rybársky zväz – MsO Trnava

Plán hlavných úloh výboru MsO SRZ v roku 2024

Vážené rybárky, vážení rybári,

vo svojej správe sa pokúsim v krátkosti predstaviť hlavné úlohy a okruhy prác, ktoré stoja nie len pred členmi výboru, ale aj ďalšími spolupracovníkmi, ktorí pomáhajú na našich revíroch. Jedná sa prirodzene o pokračovanie už začatých projektov z predchádzajúceho obdobia, ale taktiež je pred nami pomerne veľa novej práce. Nebudem hovoriť o všetkom, ale vybral som len najzaujímavejšie okruhy.

Kultúrnosť prostredia pri vode

Dlhodobým záujmom vedenia organizácie je vytvorenie kultúrneho prostredia pri vode a teda aby sa nie len rybár, ale aj návštevník či turista cítil bezpečne, komfortne a pohodlne. V tomto kontexte nám záleží na viacerých oblastiach rozvoja rybárskych revírov.

V prvom rade sa jedná o bezpečnosť na brehoch našich revíroch. Som veľmi šťastný a vďačný zároveň, že sa podarilo vyriešiť skrytý a nenápadný problém, no mimoriadne nebezpečný. Vďaka úzkej spolupráci s SVP pristúpil správca vodných nádrží k masívnym výrubom nebezpečných topoľov na VN Suchá nad Parnou a taktiež na VN Buková. Riziko ublíženia na zdraví našich členov bola extrémne vysoké a jednalo sa doslova o časovanú bombu. Aby každý pochopil o aký zložitý proces sa jedná, tak spomeniem že od prvotnej obhliadky starých stromov, ktoré iniciovala naša organizácia, po samotný výrub ubehlo takmer tri a pol roka. No nakoniec sa dobrá vec predsa podarila čím sa výrazne zvýšila bezpečnosť rybárov na priehradách. Obrovská vďaka všetkým zainteresovaným za pomoc!

V ďalšom bode kultúrnosti pri vode sa dlhodobo snažíme vytvárať a udržiavať príjemné a čisté prostredie na revíroch. Opäť budeme pokračovať v osádzaní toaliet na viacerých nádržiach. Príde k výmene starších toaliet na VN Suchá nad Parnou a VN Dolné Dubové pričom pribudnú nové na VN Boleráz a taktiež aj na VN Cífer. Z tohto miesta taktiež veľmi pekne ďakujem všetkým rybárom za udržiavanie čistoty v toaletách a celkový ich dobrý stav. K príjemnému prostrediu patrí aj udržiavanie čistoty a zber odpadu. Pri príležitosti Dňa Zeme, ktorý bude 21.apríla budeme pripravovať akcie zamerané na zber a likvidáciu odpadu z brehov našich revírov čím sa zapojíme do celoslovenskej akcie. Aj keď sa situácia s odpadkami pomaly zlepšuje, tak stále sa na brigádach vyzberá stovky kilogramov smetí. Aby som nekrivdil len rybárom, tak pôvod smetí je tak polovica na polovicu teda polovica smeti od rybárov a polovica od nerybárov. Musím vyzdvihnúť aj tých zopár našich členov, ktorí boli svedkami vyhadzovania smetí v priamom prenose, neváhali a okamžite nahlásili dotyčných vďaka čomu sa podarilo znečisťovateľov identifikovať a aj potrestať. Ako vidíte aj na tomto príklade, tak ozvať sa a nemlčať sa naozaj oplatí.

Kultúrnosť pri vode zaručuje aj primerané parkovanie vozidiel v okolí nádrží. Treba si uvedomiť fakt, že rybári sme pod drobnohľadom ochranárov a ochrancov prírody. Títo len čakajú na prehrešky našich členov aby mohli poukazovať našu neodbornosť. Jedná sa predovšetkým o odstavovanie vozidiel v zátopovom pásme vodných nádrží. Ako tajomník som riešil viaceré podnety tretích osôb, ktoré adresovali na okresný úrad v Trnave. Fakt je ten, že niektorí z nás naozaj bezhlavo potrebujú odparkovať svoje auto takmer až vo vode. Za mňa je to absolútny stupidizmus a totálna lenivosť. Je to naozaj taký obrovský problém nechať svoje auto desať či dvadsať metrov od hladiny a ponosiť si výbavu k vode peši? Nebudeme však nečinne prihliadať. Práve naopak budeme sa snažiť v spolupráci s SVP vytýčiť hranice zátopového pásma na každej priehrade aby bolo zjavné, odkiaľ bude platiť zákaz vjazdu s automobilmi.

Rybárska stráž

Veľmi ma hnevá, keď čítam na rôznych diskusiách hanlivé komentáre na adresu členov rybárskej stráže či komentáre ohľadom ich nečinnosti. Väčšinou však títo pisatelia nemajú o činnosti rybárskej stráže ani poňatia a trepú absolútne bludy mimo reality. V posledných rokoch vstúpilo do našej stráže viacero mladých a zanietených chalanov, ktorí v spolupráci s veliteľom stráže a hospodármi priniesli poriadny vietor. Disciplinárna komisia má takmer počas celého roka plné ruky práce a rieši desiatky priestupkov. Bohužiaľ čo musím skonštatovať je fakt, že najzávažnejších previnení sa jednoznačne dopúšťajú dlhoroční členovia, ktorí by práve pravidlá mali dokonale ovládať. Natíska sa teda otázka, či sa jedná v týchto prípadoch o neznalosť alebo o úmyselnosť ich konania.

Len za prvý mesiac tohto roka sa podarilo chytiť pytliaka, ktorý v dobe ochrany ulovil šťuku na VN Boleráz a po ulovení sa ju snažil čo najrýchlejšie skryť vo svojom motorovom vozidle. Vďaka podnetu od loviacich sa ho podarilo okamžite prichytiť a šťuku pustiť naspäť. Tento týždeň sa na VN Boleráz podarilo prichytiť loviaceho, ktorý bez zapísania do záznamu o úlovkoch mal privlastnených a umrtených dvoch kaprov a dvoch karasov s celkovou váhou takmer 8kg. Povolená hranica je 5kg. Obidva prípady bude čoskoro riešiť disciplinárna komisia a dotyčných čakajú adekvátne tresty. Pravidlá musia platiť rovnako pre všetkých a rozhodne nebudeme tolerovať obdobné prehrešky našich dlhoročných členov. Rybárska stráž bude pokračovať vo svojej aktívnej práci a bude nekompromisne postupovať pri všetkých člnoch. Hlavným cieľom je zamerať sa na premeriavanie dĺžky privlastnených rýb, kontrolu ich hmotnosti, kontrolu povinnej výbavy či používanie podberáka a rybárskej podložky.

Rybársky zákon

Obrovskou výzvou v tomto roku bude novelizácia respektíve vytvorenie nového zákona o rybárstve. Zákon o rybárstve je kostra všetkých pravidiel lovu rýb. Aj keď si to rybári často neuvedomujú, tak práve zákon o rybárstve je najdôležitejší predpis pri rybačke. Možno ste zachytili v posledných dňoch informáciu, že SRZ sa dohodol s predstaviteľmi MŽP o vytvorení pracovnej skupiny, ktorá bude pracovať na novom zákone, ktorý následne pôjde na medzirezortné pripomienkovanie. Je pre mňa veľkou cťou, že som bol oslovený aby som bol súčasťou tejto skupiny aj ja. Čaká nás obrovské množstvo práce, X pracovných stretnutí2, no pevne verím, že sa nám podarí vytvoriť kvalitný a moderný zákon s pozitívnymi zmenami pre nás všetkých.

Práce tento rok bude naozaj dosť a som veľmi šťastný, že máme medzi sebou šikovných ľudí, ktorým záleží na napredovaní našej organizácie. Taktiež budem veľmi rád za každý jeden plodný podnet či myšlienku, čo ešte treba zlepšiť či niečo nové vytvoriť. Do nadchádzajúcej sezóny 2024 prajem všetkým našim rybárom mnoho pohodových chvíľ strávených pri vode, prajem veľa ohľaduplnosti, rozvahy a pokoja, prajem veľa krásnych úlovkov, na ktoré budete dlho spomínať. Dúfam, že sa spoločne uvidíme aj na tradičných májových pretekoch a od 1. júna aj na brehoch našich revírov. Petrov zdar!

Mgr. Tomáš Dobrovodský

tajomník MsO SRZ

v Trnave